Geri dön

Bülent Çelebi

Airties Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı

2006'dan beri Endeavor Ağı'nda

Hakkında

ENGLISH
Bülent Çelebi founded AirTies in 2004 in Istanbul, Turkey with the intent of becoming the leader of whole home Wi-Fi that brings high speed Internet to every corner of the home. AirTies develops and markets wireless technology and devices that deliver 10 HD video streams and 100’s of Mbits of WiFi throughout the home, regardless of size or construction. AirTies wireless technology and cloud-based management software, developed by 150 engineers in Istanbul, has been awarded multiple patents and industry awards in the US and Western Europe. AirTies customers include dozens of market-leading broadband and TV service providers throughout the US and Western Europe.
Bülent Çelebi moved to Silicon Valley with his parents and attended high school, then UC Berkeley studying EECS, as well as the Stanford/AEA executive program. After working as an engineer, he joined National Semiconductor as Marketing Director for Asia based in Hong Kong. He returned to the US and became the driving force behind the technology that enabled multifunction printer/fax/scanner devices. He played an active role in making his company the leader in the 10/100 Mbps Ethernet market. After leaving National Semiconductor, Çelebi served as VP & General Manager at Analog Devices running a successful $250 million division. He later served as the CEO of VC-backed Ubicom, where he developed wireless network processors to connect devices to the Internet (IoT). Çelebi’s success in innovation resulted in his 2002 recognition by Red Herring Magazine of being a “Top 10 Innovator”.
Bülent Çelebi is now particularly active in the entrepreneurship community. He was the first Endeavor high-impact entrepreneur selected from Turkey and serves on the Endeavor Turkey Board. He actively mentors various startups. He is also active in the Girisim Vakfi and Galata Business Angels.

TÜRKÇE

Bülent Çelebi, AirTies firmasını evin her köşesine yüksek hızlı Internet getiren ve video akışı sağlayan kablosuz ev ağı ürünlerinin lideri olmak amacıyla 2004 yılında İstanbul’da kurdu. AirTies, büyüklüğü ve yapısı ne olursa olsun evin her noktasına 10 videoya kadar HD video akışı ve yüzlerce Mbit Wi-Fi getiren kablosuz ağ ürünleri geliştirmekte ve pazarlamakta. AirTies’ın İstanbul’da 150 mühendis tarafından geliştirilen kablosuz teknolojisi ve bulut tabanlı yönetim yazılımı ABD ve Batı Avrupada birçok patent ve ödüle layık görüldü. AirTies’ın müşterileri arasında ABD ve Batı Avrupadan sektörlerinin lideri olan onlarca genişbant ve TV servis sağlaycıları bulunuyor.
Bülent Çelebi ailesiyle beraber Silikon Vadisine taşındı ve burada liseyi bitirdikten sonra UC Berkley Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği okudu ve Stanford / Amerikan Elektronik Derneği yönetici programını bitirdi. Mühendis olarak çalıştıktan sonra National Semiconductor firmasına katılarak Hong Kong şubesinde Asya Pazarlama Direktörü görevini yürüttü. Daha sonra Amerika’ya dönüş yapan Çelebi, çok fonksiyonlu yazıcı/fax/tarayıcı cihazlarına olanak sağlayan teknolojinin arkasındaki itici güç oldu ve 10/100 Mbps Ethernet alanında şirketinin sektör lideri olmasında aktif rol oynadı. National Semiconductor firmasından ayrıldıktan sonra VP & Genel Müdür olarak Analog Devices firmasına geçen Çelebi, burada 250 milyon dolarlık bir departmanı başarıyla yönetti. Sonrasında risk sermayesi tarafından desteklenen Ubicom firmasında CEO olarak göreve geldi ve burada cihazların Internet’e bağlanmasını sağlayan kablosuz ağ işlemcileri geliştirdi. Bülent Çelebi’nin inovasyon alanında sağladığı başarı kendisine 2002 yılında Red Herring dergisinin “En Başarılı 10 Yenilikçi” ödülünü getirdi.
Bülent Çelebi şu an girişimcilik camiasında aktif rol oynamakta. Endeavor tarafından Türkiye’den seçilen ilk etkisi yüksek girişimci olurken bugün aynı zamanda Endeavor Türkiye Yönetim Kurulunda görev yapmaktadır. Çeşitli start-up firmalarına akıl hocalığı yapan Çelebi aynı zamanda Girişim Vakfı ve Galata Business Angels’da aktif olarak yer almaktadır.

İlgili Haberler