Geri dön

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu ve Girişimcileri Basınla Bir Araya Geldi

4 Oct 2018 BASINDA

Endeavor Türkiye, yenilenen yüzünü, güncel faaliyetlerini ve gelecek hedeflerini açıkladı. Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Endeavor Türkiye‘nin yeni Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, Endeavor Yönetim Kurulu üyelerinden ve girişimcilerinden Barbaros Özbugutu (iyzico), Cansen Başaran-Symes ve Murat Özyeğin ile Endeavor Girişimcisi Hande Çilingir‘in (Insider) bir araya geldiği buluşmada Endeavor’ın Türk girişimcilik ve iş dünyasına olan katkıları paylaşıldı.

Etkin girişimcilerin ekonomide önemli rol oynadığını belirten Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, “Endeavor’ın global araştırma inisiyatifi Endeavor Insight’ın Türkiye dahil tüm dünyada yaptığı araştırmalar sonucu etkin girişimcilerin, ekonomik kalkınmaya en önemli katkıyı sağlayan topluluklardan biri olduğu görülmektedir. Endeavor Türkiye Girişimcileri, Endeavor Türkiye kurulduğundan beri 2 Milyar Dolar’dan fazla değerlemeye ulaşmış ve 2,5 Milyar TL ciro yaratmıştır. Girişimciler 90’dan fazla ülkeye satış yapmaktadır ve 20’den fazla ülkede ofis açmıştır. Global düşünmek daha hızlı ve etkin büyümeyi sağlar. Bu dönemde özellikle global düşünmenin altını çizmek isteriz.” dedi.

Endeavor Türkiye’nin yeni Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, “Etkin girişimciler, yenilikçi ve büyük düşünen, gelecekte fark yaratacak potansiyelleri olduğunun farkında olan vizyonerlerdir. Örneğin Endeavor Türkiye kurulduğunda ilk seçilen girişimcilerinden olan AirTies, Türkiye’nin ilk modemini üreten şirket. Şu anda dünyada 25 Milyon’un üzerinde son kullanıcıya sahip. AT&T AirTies teknolojisini ve ürünlerini kullanıyor. Almanya’da Deutche Telekom ve Amerika’da Cablevison/Altice’i müşteri portföyüne kattı.

Bizim en büyük değer vaadimiz 3000’in üzerinde kişinin bulunduğu ulusal ve yerel mentör ağımız. Girişimcileri en iyi girişimciler anlıyor, bu sebeple neredeyse her girişimcimiz Endeavor ağına mentör olarak katılıyor. Yönetim Kurulu’ndaki Girişimcilerimiz arasında da AirTies Kurucusu Bülent Çelebi, iyzico Kurucu Ortağı Barbaros Özbugutu ve Yemeksepeti.com Kurucu Ortağı Nevzat Aydın var. Son bir buçuk yılda hızlı büyüme potansiyeli olan 300’den fazla girişimci şirketle görüştük. Bunların yalnızca 6’sı Endeavor Girişimcisi seçildi. Girişimcilerimize benzersiz bir Endeavor yolculuğu tasarlıyoruz. Endeavor’ın en önemli görevi, Etkin Girişimcilerin engellerle dolu yollarını güven hissiyle, doğru seçimleri yaparak yürürken büyümelerini sağlamak. Yalnızca Endeavor Girişimcilerine yatırım yapan bir etki yatırım fonu olan Catalyst Fonu’ndan da Türkiye’de AirTies, Foriba, iyzico, Lidyana, Peak Games ve Yemeksepeti.com’un olduğu 6 şirket yatırım aldı.

Endeavor Üye ve Mentörlerinin önemini vurgulayan Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Endeavor, iş dünyasının önde gelen isimlerini girişimcilerle bir araya getiren önemli bir platformdur. Türkiye’de 160’tan fazla, dünyada 3000’den fazla mentör Endeavor Girişimcilerine destek vermektedir. Mentörler, girişimcilere büyüme, strateji, markalaşma, satış, finans vb. alanlarında ücretsiz destek olmaktadır. İş dünyası girişimciliği daha fazla desteklemelidir. Girişimcilik ekosisteminin devamlılığını sağlamak adına iş dünyası kilit bir rol oynamaktadır. Kurumsal şirketler girişimcilerle kısa süreli değil, uzun vadeli stratejik ortaklıklar kurmalıdır.” dedi.

Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran-Symes de, “ Girişimcileri desteklemek, aynı zamanda ekosistemi de desteklemeyi gerektirir. STK’lar, düşünce kuruluşları, üniversiteler, kurumsal/finans dünyası ve devlet girişimcilerle yakın çalışmalı ve ülke içindeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesine destek olmalıdır. Endeavor, üyeleri, girişimcileri, özel sektör ve kamu kuruluşlarıyla ortak halka açık etkinlikler düzenlemekte ve girişimcilerinin hikayelerini ilham kaynağı olarak paylaşmakta, mentörlük programları tasarlamaktadır. 2019 yılında başlatılacak Scaleup Programı ile, potansiyel etkin girişimcilerin büyüme süreçlerinin hızlandırılması hızlandırmayı amaçlanmaktadır. CaseCampus ve StartUpCampus programları ile genç girişimcilere ulaşılması hedeflemektedir.” diye konuştu.

iyzico Kurucu Ortağı ve Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi de olan Barbaros Özbugutu ve Insider Kurucusu Endeavor Girişimcisi Hande Çilingir de, Endeavor ile tanışma hikayelerini, seçim sürecinin katkılarını ve globalleşmenin etkin girişimciler için önemini vurgulayarak yurtdışına açılma süreçlerinden örnekler paylaştılar. Hande Çilingir, Insider yurt dışında büyürken Endeavor network’ünün ne kadar faydalı olduğunu belirtirken, Barbaros Özbugutu Endeavor’ın global etkinliklerinde iş dünyasının önde gelen liderleri ve girişimcilerle tanışmalarının değerinden bahsetti.