Geri dön

Endeavor 10. Yaşını Kutladı!

13 Feb 2017

Endeavor Türkiye Derneği 1.5 Milyar Dolar değerlemeye ulaşan etkin girişimcilik

çalışmalarının 10. yılını 9 Şubat 2017 tarihinde Swissotel’de 

iş dünyası ve girişimcilerle birlikte kutladı.

Gecede Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet N. Zorlu’ya

Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edildi. 

Faaliyet gösterdiği 10 yılda, Endeavor Türkiye 3.000 girişimci adayıyla buluştu ve uluslararası seçim sürecini tamamlayan 54 girişimci şirketi temsilen 86 girişimciyi ağına dahil etti. Kurulduğu günden bu yana 160 üst düzey yönetici ve deneyimli girişimciden oluşan yerel mentor ağı, Endeavor’ın girişimci destek sürecine 5.000 saatten fazla gönüllü mentorluk sağladı. Son 10 yıldır, Endeavor Türkiye topluluğunda yer alan Endeavor Girişimcileri, Türkiye’nin bugünkü yenilikçi ekonomisinde 1,5 milyar dolar üzerinde değerlemeye ulaştı. Endeavor Türkiye Girişimcilerinin %50’si 91 ülkeye satış yapıyor ve 30 ülkede faaliyet gösteriyor.

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Endeavor Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Endeavor topluluğu hayatımda gördüğüm en hızlı gelişime sahip olan ekosistem. 10 sene önce yola çıktığımızda bugünkü değerlemeye ve çarpan etkisine ulaşmış olacağımızı gerçekten hayal etmiyordum. Endeavor’ın ekosistem geliştirme çalışmaları benim için çok büyük bir başarı hikayesi. Sahip çıktığımız dayanışma ilkesine ve Türkiye’nin küresel girişimcilik gücüne desteğim ve inancım tamdır dedi.

Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, gecede paylaştığı vizyon konuşmasında, “Son 10 yılda girişimcilik ekosisteminde ciddi yol aldık. Eskiden etkin girişimcilik ile KOBİ kavramları karışırken, mentorluk ve yatırımcılığa şüpheyle bakılırken bugün geldiğimiz noktada sağlam bilgi ve beceri altyapısı kurduğumuza inanıyoruz. Ancak dünya hızlanıyor. Bu değişime ya seyirci kalacağız ya da elimizi hızlı tutacağız. Bizce Endeavor geleceği yaratanlardan oluşuyor. Endeavor olarak gelecek hedefimizi Endeavor Girişimcilerinin Globalleşmesi olarak koyduk. Bugüne kadar desteklediğimiz girişimcilerin yarattığı $1,5 milyar değerin kısa sürede katlanarak artmasını bekliyoruz” dedi. Kurttepeli ayrıca, Endeavor çalışmalarının Türkiye’de yaygınlaşmasına, sektör bazlı derinleşmesine ve tüm girişimcilerinin globalleşmesine yoğunlaşılacağını vurguladı.

Endeavor Türkiye 10. Yıl Gecesi’nde eski TUSİAD Başkanı ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran Symes, Türkiye ve girişimcilik dünyasında sayısız değerli katkısı bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu‘ya Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü takdir etti.

15 yaşındayken Trabzon’da küçük bir dükkan kurarak başladığı yolculuğu, bugün 26 bini aşkın istihdam yaratan, 6 farklı sektörde, 60’ı aşkın şirketiyle faaliyet gösteren Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Sayın Zorlu, ilham verici ödül töreni konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Teknolojiye, üretime ve ihracata daima yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben hayatım boyunca bu konularda hep ileriyi hayal ettim…Hayaller kurdum ve kurmaya devam ediyorum. Fakat hiç hayalci olmadım. Dürüst olmanın, çok çalışmanın, zorluklar karşısında yılmadan hedefler peşinde koşmanın ve topluma geri vermenin başarılı girişimcilerin ortak sırrı olduğuna inanıyorum. Endeavor’ın girişimcilere sağladığı muazzam destek imkanlarını takdir ediyor, nice başarılı 10 yıllar diliyorum”

Ahmet N. Zorlu Hakkında: 1944 yılında Denizli’nin Babadağ ilçesinde doğan Ahmet Zorlu, çalışma hayatına erken yaşlarda baba mesleği olan tekstille başladı. İş hayatının ilk yıllarında Trabzon’da açtığı mağazayla tekstil ticareti yapan Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak Zorlu Holding’in temellerini attı. 1994 yılında Vestel markasını Zorlu Holding bünyesine katan Ahmet Zorlu, yeni iş alanlarının da yolunu açtı. Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; beyaz eşya, elektronik, gayrimenkul, enerji, metalurji, savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etti. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesi.

Gecenin sponsorları arasında sırasıyla; Akbank, Fiba Holding, Koç Holding, Mynet, Tahincioğlu Gayrimenkul, Yemeksepeti, İyzico, Officine Panerai, Zorlu Holding, Infinity, AKG Holding ve Hürriyet yer aldı.