Geri dön

Endeavor Porto Riko Ofisi Açıldı!

7 Aug 2018 BASINDA GLOBAL

Endeavor, adanın önde gelen iş insanlarıyla kurulan güçlü bağlar yardımıyla startup seviyesini aşmış, hızlı büyüme ve ölçeklendirme gösterebilecek, potansiyel sahibi girişimci ve şirketlerini desteklemek üzere Porto Riko’da yeni ofisini açtı.

Yönetim Kurulu’nu öndegelen iş liderlerinin oluşturduğu Porto Riko’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı QMC Telekom Holding’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Jose Stella yapacak. Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri arasında Popular Başkanı ve CEO’su Ignacio Alvarez, Bacardi eski Başkan Yardımcısı, yasal ve uluslararası fikri mülkiyet direktörü (?) Lisanne Dorion, Grupo Ferre Rangel Başkanı Maria Luisa Ferre Rangel ve Center for New Economy Kurucusu Mike Soto Class bulunuyor.

Endeavor Porto Riko Yönetim Kurulu Başkanı Jose Stella: “Porto Riko’da girişimciliği destekleyen altyapıya sahip bir ekosistem henüz yokken şirket kuran, büyüten ve satan bir girişimci olarak, Endeavor etkin girişimciyi destekleyen, yerel ekosistemi dünyayla rekabet edebilecek hale getirecek ekosistemin tamamlayıcı bir parçası olacak.”

Porto Riko’nun başkenti San Juan, büyüyen bir startup topluluğuna ev sahipliği yapıyor. İlaç ve biyoteknoloji sektörüne yoğunlaşan ve mühendislik alnında dünyanın önde gelen üniversitelerinden mezun etkin girşimcileriyle biliniyor. Kısaca sürdürülebilir girişimcilik ekosistemini inşa etmek için gerekli tüm unsurları hazır bir pazar diyebiliriz. Ancak Porto Riko’nun, geçen yıl Eylül ayında etkili olan Irma ve Maria Kasırgaları’ndan sonucu olan yeniden yapılanma döneminin getirdiği ekonomik belirsizlik gibi birtakım zorluklarla yüzleştiği biliniyor.

1998’de Buenos Aires ekonomik krizi esnasında kurulan Endeavor, ülkelerin krizle yüzleştiği zamanlarda girişimciliğin doğduğu ve yükseldiğine inanıyor. Porto Riko 70 Milyar Dolar borçla boğuşurken bir grup girişimci yeni şirketler kurmak ve yeni pazarlar oluşturmak adına proaktif bir çaba sarf ediyorlar. Böylece, bölgede refah seviyesini arttıracak ve istihdam yaratacak, artan yoksulluk ve işsizliğe çare bulacak.

Endeavor’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Linda Rottenberg: “Etkin girişimcilerin Porto Riko’nun ekonomisinin dönüşmesi ve yeniden yapılanmasında başrol oynayacağına en çok da şuan inanıyoruz” dedi. “Porto Riko’nun yetenekli kurucularına scale-up’ları büyütmek, adaya yatırımcı çekmek ve istihdam yaratmak için gereken kaynaklarla destek vermek için çok heyecanlıyız. Çok yüksek bir potansiyel söz konusu.

Endeavor 20 yıldır dünyadaki etkin girişimcileri seçen, onlara mentörlük desteği veren, uzun süreli ekonomik büyüme hedefli global bir harekettir. 1997 yılında Linda Rottenberg ve Peter Kellner tarafından kurulan Endeavor 1,600’ün üzerinde girişimcinin 1,000’den fazla şirketi 30 pazarda büyütmesine yardım etmiş bunun sonucunda da 2017 yılında toplam 15 Milyar Dolar gelir elde etmiştir. Bugüne kadar Endeavor Girişimcileri 1.5 milyon istihdam yaratmış ve çoğu “geri verme” kültürüyle sonraki nesle yatırımcı, mentör ve yönetim kurulu olarak hizmet etmektedir.

Endeavor Porto Riko, farklı sektörlerden ölçeklenme potansiyeline sahip etkin girişimci seçmeye odaklanacak. Bu girişimcilerin özellikle yeni jenerasyon girişimcilere mentörlük ve finansal destekeler vererek ülkeye “geri verme” kültürünü aşılayacak nitelikte olup olmadığına dikkat edecek. Porto Riko ofisi girşimcilere finansmana, pazarlara ve network’e, uzmanlığa, yeteneğe ve bilgiye erişim konusunda destek vermeyi amaçlıyor.