Geri dön

Endeavor Seçim Süreci’ni Sinemia Kurucusundan Dinleyin

13 Aug 2018 ENDEAVOR ENTREPRENEURS (EE) ENDEAVOR GİRİŞİMCİSİ SEÇİM PANELLERİ
30 Temmuz-1 Ağustos arası Detroit’te gerçekleşen 81. Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nde Endeavor Girşimci Şirketi seçilen Sinemia‘nın Kurucusu Rıfat Oğuz Endeavor deneyimini anlattı. Endeavor’ın en yeni Girişimcisi Rıfat neden Endeavor Girişimcisi olmayı hedeflediğini, seçim sürecinde neler yaşadığını ve sürecin kendine neler kattığından bahsetti.

Endeavor’a nasıl / neden dahil oldunuz?
Endeavor global düzlemde girişimcilere destek verebilecek nadir, değerli kurumlardan biri. Biz Sinemia olarak kuruluş sürecimizden beri, global bir marka olmayı hedefimiz olarak belirledik. Endeavor’un sunduğu geniş network ağı ve know-howı ile yanımızda olmasının bize büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz. Şu an ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Türkiye olmak üzere beş pazarda servis veriyoruz ve yıl sonuna kadar bunu dokuz pazara tamamlamayı hedefliyoruz. İçinde bulunduğumuz globalleşme sürecinde Endeavor’un büyük katkısı olacağını düşünüyoruz.
Seçim sürecinde beklentileriniz ve karşılaştıklarınız arasında ne tür farklar vardı?
Seçim sürecinde karşınızda çok farklı bakış açılarına sahip, deneyim seviyesi yüksek insanlar var. Bu bir girişimci olarak her şeye yeniden ve farklı farklı açılardan bakmanızı sağlıyor. Bu anlamda kendi işinizi başka gözler ile de görebilmek ufuk açıcı bir deneyim. Endevaor girişimi olmanın bize yeni bir vizyon sağlayacağını biliyorduk ama seçim sürecinin de bunun bir parçası olması beklenmedik oldu.
Uluslararası Seçim Paneli deneyiminiz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?
Uluslararası seçim paneli önemli bir deneyim. Burada daha önce bunu başaran insanlar tarafından seçiliyorsunuz ve siz de onların vizyonlarını, deneyimlerini paylaşma şansı buluyorsunuz. Ayrıca topluluğun enerjisi heyecan ve ilham verici.
Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz?
Endeavor pek çok başarılı girişime destek vermiş bir kurum. Sinemia için yeni pazarlara açılım sürecinde Endeavor networkü ve know howının yanımızda olması çok önemli. Endeavor hızlı büyüme sürecinde yanımıza aldığımız en önemli desteklerden birisi olacak.
Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?
Biz artık girişimlerin daha kuruluş aşamasında globali göz önünde bulundurmaları, stratejilerini bu yönde belirlemeleri gerektiğine inanıyoruz. Endeavor girişiminizin her aşamasında size pek çok destek sağlayabilir ancak yurt dışına açılım süreci bunlar içinde en kritik olanı. Endeavor da bu noktada sizi doğru networkleri sunabilecek, stratejik olarak da yanınızda olabilecek belki de yegane kuruluş.