Geri dön

51. Yerel Seçim Paneli Ülke Adayları Fazla Gıda ve Scotty!

26 Dec 2018 BASINDA SEÇİM PANELLERİ

Endeavor Girişimci Seçim Süreci’nde Uluslararası Seçim Paneli öncesi son adım olan ve senede altı kez düzenlenen Yerel Seçim Panelleri‘nin 51.’si 25 Aralık 2018 Salı günü Endeavor ofisinde gerçekleşti. Yarım gün süren etkinlikte altı mentörden oluşan panelistler Alp Saul, Cemil Gandur, İlker Koçer, Karaca Kastelli, Kerem Göktan ve Serdar Urçar ile girişimci adayları, 45 dakikalık üç seans halinde görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler sonrası panelistler bir araya gelerek girişimcilerin performanslarını değerlendirdi ve adayların bir sonraki adıma geçerek Endeavor Ülke Adayı olup olamayacağına oylama ile karar verildi. Seçim süreci kuralları gereği, girişimcilerin ülke adayı olabilmesi için tüm panelistlerin olumlu oy kullanması gerekiyor. 51. Yerel Seçim Paneli’nin Ülke Adayları Fazla Gıda ve Scotty oldu. Fazla Gıda kurucu ortakları Arda Eren ve Olcay Silahlı ile Scotty kurucu ortakları Samet Köse ve Tarkan Anlar‘ı tebrik ederiz!

Fazla Gıda:
Satılamayan gıdaların çöpe atılması yerine finansal kaybı azaltırken aynı zamanda çevresel ve sosyal açıdan sorumlu şekilde değerlendirilmesine yardım eden bir girişim olan Fazla Gıda, 2016 yılında, Arda Eren ve Olcay Silahlı tarafından kuruldu. Market zincirleri, gıda üreticileri, distribütörler ve fazla gıdayı değerlendiren gıda bankaları, yem firmaları ve geri dönüşüm tesisleri arasında iletişimi sağlayan altyapısı ile Fazla Gıda, şimdiye kadar toplam 2700 ton gıda kurtardı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından desteklenen 9 girişimden biri olan ve 3. yatırım fonunu yeni kapatan şirket, bir sonraki dönemde Türkiye’de ve dünyada  mevcut operasyonlarını daha fazla şehirde aktif hale getirmeyi ve teknolojik altyapısını geliştirmeyi hedefliyor.  

Scotty:
Yarattığı teknoloji ile şehir hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Scotty; yolculuk, yemek servisi ve kurye ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri ile kısa sürede İstanbulluların gözde uygulaması haline geldi. Scotty; insanlar zamanlarını kaybetmesinler, onu daha keyifli deneyimler için kullansınlar diye 2017’de İstanbul’da kurulan bir teknoloji şirketidir. 10.000’den fazla sürücü, yaklaşık 1 Milyon kullanıcısıyla 2,5 Milyon işlemi geride bırakan Scotty, son yılların en başarılı girişimlerinden biri olarak öne çıkıyor.