Geri dön

Ahmet Bilgen

FORİBA
Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

1970 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde doğdu, 1975 yılında ailesinin Kıbrıs Barış Harekatından sonra Kıbrıs’a göçmen olarak gitmesi üzerine; ilk, orta, lise ve üniversite eğitimlerini Gazi Mağusa’da tamamladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünden 1993 yılında mezun oldu (BSc). Yine aynı üniversitede Paralel Bilgisayar mimarileri alanında Master (MSc) ve Araştırma görevlisi olarak 2 yıl süre ile çalıştı. Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünde Semantik diller konusunda Doktora eğitimini yarım bırakarak 1995 yılında İstanbul’a yerleşti. Sırası ile Vestel Bilişim (Veskon), Yaşar Bilgi İşlem (Yabim), Datateknik (Exper) şirketlerinde sistem destek mühendis ve çözüm mühendisi olarak görevler aldı

1997 yılnda SAP Bilgi İşlem (SAP Bilgi), Teknoloji danışmanı olarak SAP ve ERP Sektörüne giriş yaptı. 1999 yılında dört arkadaşı ile birlikte FIT Solutions’u kurdu. O günden bu güne kadar birçok başarılı projeleri hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda hayata geçirdi. Büyük başarı öykülerine imza atan ekipler oluşturdu. Hem yatırımcı hem de işveren olarak farklı ülkelerde şirketler kurdu. Endüstrinin ihtiyacı olan çözümleri farklı coğrafi lokasyonlara götürme adına çalışmalar yaptı. Türkiye’den global ölçekte bir yazılım firmasının çıkması adına 20 yıldır çalışmalarını hız kesmeden devam ettirien Ahmet Bilgen, Türkiye ve yurtdışında şirketler kurarak 100 den fazla bilişimciye istihdam sağlamaktadır.

FIT bünyesinde yeşil bilişim teknolojileri alanında hem ülkemiz hem de Dünya geleceği adına yararlı gördüğü projeleri, ürünleri geliştirmek için yoğun çabalar sarfedilmesi noktasını genel şirket politikası haline dönüştürmüştür. Bu alanda yapılan ürünler FIT’nin gelecek vizyonu ile örtüşmektedir. Bunlar kısaca; minimum çevre zararı veren ve minimum karbon izi bırakan teknolojiler olarak özetliyebiliriz. Bu ürünlerin başlıcaları; e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv ve e-İmza konularıdır. Alman Yazılım Şirketi SAP ile 2013 yılında FIT olarak anlaşma sağlanmış ve bütün Dünya’da global iş yapan 200 kadar firmaya satılan “FIT e-Ledger for Turkey (FIT e-Defter)” uygulaması hakları SAP tarafından satın alınmıştır.

FIT Solutions 2014 yılı Ağustos ayında yaklaşık 1 yıl sürdürdüğü yatırımcı görüşmelerini tamamlayıp REVO Capital’den yatırım almıştır. FIT bu aşamadan sonraki hedefini uluslararası pazarlarda büyümek olarak görmektedir.

IoT (Nesnelerin Interneti), Büyük Veri (BIG Data) ve Genetik alanlarının önümüzdeki dönemde Türkiye için kritik kırılım noktaları olacağı inancındadır.

Ahmet Bilgen halen 2 Vakıf ve KKTC de bulunan bir dernekte aktif yönetim kurulu üyeliklerini sürdürmektedir. Özel ilgi alanı olarak amatör bilim tarihi okumaları yapmaktadır.