Geri dön

Arzu Demirer

Privée PR
Kurucu ve Genel Müdürü

Hakkında

ENGLISH:

Demirer started her professional PR career of more than 25 years at Koç Holding’s Hotel Management Public Relations Department. After completing her studies abroad, she worked for the Village Voice, and Scheckter PR in New York City. Upon her return to Turkey, she began working at Man Ajans Thompson. She later joined Image Public Relations, where she served as a senior executive and General Manager for 17 years.

Her experience in the luxury industry and her close link to arts and fashion led her to an initiative where she could focus more on her specific fields. Demirer founded Privée PR in 2013 with the aim of producing concentrated, creative and engaging PR projects and developing successful platforms for clients to engage with their target audiences.

Privée PR runs creative campaigns and PR programs with a big impact with brand-specific productions and boutique service philosophy worldwide. With offices in Istanbul and Dubai, Privée PR provides services for some of the world’s leading brands and organizations. The company stands out with its particular expertise in fashion, lifestyle, luxury, hospitality and jewelry/watches.

Arzu Demirer is a graduate of Bilkent University, Department of Computer Engineering and holds a master’s degree in journalism from New York University. Demirer is also a member of Endeavor Turkey and Public Relations Association of Turkey, and an honorary member of the Geyre Foundation.

TURKISH:

Arzu Demirer, 25 yılı aşkın profesyonel kariyerine Koç Holding’in Otel İşletmeleri Halkla İlişkiler Bölümü’nde başladı. Yurt dışındaki eğitimini takiben New York’ta Village Voice Dergisi ve Scheckter PR’da çalışmalarını sürdürdü. Türkiye’ye döndüğünde Man Ajans Thompson’da çalışmaya başladı. Ardından 17 yıl süreyle Image Halkla İlişkiler şirketinde üst düzey yöneticilik ve Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Lüks tüketim sektöründeki deneyiminin yanı sıra sanat ve modayla bağları Demirer’i alanına daha odaklanarak çalışabileceği bir girişime yönlendirdi. Demirer, edindiği sektör tecrübesini konsantre, yaratıcı ve ilgi çekici PR projeleri üretmek ve bu programlarla müşterilerini hedef kitleleri ile buluşturacak başarılı platformlar geliştirmek amacıyla Privée PR adlı şirketini 2013 yılında kurdu.

Privée PR, misyon olarak büyük etki sağlayan yaratıcı kampanya ve PR programlarını markalara özel yaratımlar ve butik hizmet anlayışıyla tüm dünyada uyguluyor. İstanbul ve Dubai’de ofisleri bulunan Privée PR dünyanın önde gelen markalarına ve kurumlarına hizmet sunuyor. Firma, özellikle moda, yaşam tarzı, lüks ürünler, otelcilik ve mücevher/saat gibi alanlardaki uzmanlığıyla öne çıkıyor.

Arzu Demirer, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olup, gazetecilik yüksek lisansını New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Demirer ayrıca Endeavor Türkiye, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği üyesi ve Geyre Vakfı Onur üyesidir.