Geri dön

Billur Barlın

Solmaz
Genel Sekreteri

Hakkında

Billur BARLIN; Solmaz Yönetim Direktörü 1999 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun oldu ve Koç Üniversitesi’nde İşletme okudu. 2003 – 2006 yılları arasında EY Türkiye’de 3 yıl vergi denetçisi olarak çalıştıktan sonra; kariyerine Solmaz’da devam etti;  Solmaz, uluslararası ve yurtiçi tedarik zincirinin taşımacılık, depolama ve gümrük yönlerine odaklanan 1000 çalışanı ile Türkiye’nin toplam dış ticaretinin %5,5’ini yöneten, entegre lojistik  üzerine kurulu bir aile şirketidir.

Solmaz’ın ikinci kuşak temsilcisi olarak; Billur BARLIN, 2006 yılından bu yana farklı pozisyon ve sorumluluklar üstlenmiştir.

Solmaz, operasyonel standartlarına ve iş ahlakına uygun olarak AEO, TRACE, ISO 28000 (Tedarik Zinciri Güvenlik Yönetim Sistemleri) ve ISO 37001 (Rüşvetle Mücadele Yönetim Sistemleri) sertifikalarına sahip ilk Türk şirketlerinden biridir.Aynı zamanda gümrük müşavir yardımcısı olan Billur BARLIN, lojistik sektörünün tüm profesyonellerine lojistik eğitimleri vermek üzere Solmaz Akademi’nin tanıtımı üzerinde çalıştı. 2018 yılında gümrük ve lojistik projelerinin yeni teknolojiler kullanılarak geliştirildiği Solmaz İnovasyon Merkezi’nin dönüşümüne öncülük etti.  Solmaz İnovasyon Merkezi’nde AI ve Machine Learning tarafından geliştirilen ilk araçlardan biri olan Solmaz Genius, Ekim 2022’de nihai patent onayını aldı.

Billur Barlin , işbirliğine inanmakta ve bu nedenle Türkiye’nin küresel ilişkiler ve lojistikteki etkileşimine ve rolüne katkıda bulunabilmek için TÜSİAD (Türkiye İş ve Sanayi İnsanları Derneği), TEİD (Türkiye Etik ve İtibar Derneği), Kagider (Kadın Girişimciler Derneği), AHK (Türk-Alman Ticaret Odası) olmak üzere farklı STK’larda yer almaya devam etmektedir. 2019 yılından bu yana, Türkiye ile Almanya arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkiyi geliştirmeye yönelik bir enstitü olan BBI – Berlin Boğaziçi Girişimi’nin danışma kurulu üyesidir.

Temmuz 2022’den bu yana Tüsiad’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’na liderlik etmektedir. Aynı zamanda UnWomen Projesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini ve Siyasi ve İş Hayatında Kadın Liderliğini Geliştirme Danışma Kurulu üyesidir.

Billur BARLIN, sürekli öğrenme konusundaki coşkusuyla Harvard Business School’da 3 yıllık Executive Management Program – OPM’yi tamamladı ve Haziran 2022’de mezun oldu  . Şu anda Solmaz’da kurumsal dönüşüm yönetimine liderlik etmektedir.