Geri dön

Bora Yazıcıoğlu

Yazıcıoğlu Avukatlık Bürosu
Yönetici Ortak

Hakkında

Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olan Bora Yazıcıoğlu, hukuk lisans diplomasını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden (2005) ve Avrupa ve Uluslararası Ticaret Hukuku alanındaki yüksek lisans diplomasını ise Leiden Üniversitesi’nden almıştır (2010). Her iki üniversite bünyesinde de eğitimini tam burslu olarak tamamlamıştır.

Yazıcıoğlu kariyerine Prof. Dr. Duygun Yarsuvat’ın kurmuş olduğu Yarsuvat&Yarsuvat Hukuk Bürosu’nda başlamıştır. Sonrasında İngiltere merkezli SNR Denton firmasının İstanbul ofisinde avukat olarak çalışmış ve Gökçe Avukatlık Ortaklığı’nda ortak olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. 2016 yılında ise Yazıcıoğlu Avukatlık Bürosu’nu kurmuştur.

10 yılı aşan kariyeri boyunca Yazıcıoğlu, ticaret hukukunun çeşitli alanlarında yerli ve yabancı müvekkillerinin danışmanlıklarını yapmış ve müvekkillerini mahkemeler, tahkim heyetleri ile idari makamlar nezdinde başarıyla temsil etmiştir.

Yazıcıoğlu’nun bugüne kadar danışmanlığını yaptığı firmalar arasında Goldman Sachs, Lehman Brothers, Zurich Insurance, Cigna Insurance, Cadbury Schweppes, Mitsui Corporation, Commercial Bank of Kuwait, Drillmec Drilling Tecnologies, Bosch-Siemens (BHS), Sony PlayStation, Facebook, Gucci, Spotify, T-Systems, Esas Holding, Mavi Jeans, Pronet Grupanya, ve FIT Solutions gibi sektöründe öncü çok sayıda şirket bulunmaktadır.

The Legal 500’s isimli uluslararası kuruluş tarafından Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Hukuku alanında Türkiye’de önde gelen üç avukattan biri olarak sayılmış; Chambers and Partners isimli uluslararası kuruluş tarafından Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) hukuku alanında Türkiye’de tavsiye edilen avukatlar arasında listelenmiştir.

The Legal 500 kendisinden “Yazıcıoğlu, bilgi teknolojileri hukuku alanında oldukça derin bir tecrübeye sahiptir.” şeklinde bahsetmektedir. Chambers and Partners tarafından ise “Bora Yazıcıoğlu, bilgi teknolojileri hukuku, regülasyon, veri koruması, dış kaynak kullanımı ve e-ticaret alanlarındaki tecrübesi ile geniş kesimlerin takdirini toplamıştır.” ifadesi ile değerlendirilmektedir.

Yazıcıoglu, Uluslararası Teknoloji Avukatları Derneği ile İngiliz-Türk Avukatlar Derneği’nin (İTAB) üyesidir. 2005-2008 yılları arasında İTAB üye sekreteri olarak görev yapmıştır.