Geri dön

Boran Uzun

Polonez
CEO

Hakkında

TÜRKÇE:

1976 Istanbul doğumlu Boran Uzun, özünde bir Karadenizli ve ticaret yapan bir aileden geliyor. 1994 de Cağaloğlu Anadolu Lisesini bitirdikten sonra, İTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nden mezun oldu. Lisansüstü eğitimini INSEAD’ da tamamlayan Uzun, kariyerine Procter & Gamble’ da başladı. Almanya, Fransa Türkiye ve Amerika da, üretim, R&D ve tedarik zinciri gibi departmanlarda 10 yılı aşkın süre çeşitli üst düzey görevler üstlendikten sonra sırasıyla Domino’s Türkiye-Rusya da genel müdür yardımcısı olarak çalışıp, bir girişim sermayesi grubu ile birlikte şirketi İngiltere borsasına açan takımda çalıştı. Ardından aynı Girişim sermayesi grubunun CSO ve CEO su olarak MNG Kargo’da çalıştı.
Sonra kendi girişim sermaye platformunu kurup Polonez-Trakya Et şirketinin yapılanmasını CEO-Ortak olarak yöneterek şirketi 24 ay içinde yabancı bir sermaye grubuna sattı. CEO olarak görevine devam etmektedir.
Aynı zamanda birçok şirketin yönetim kurulunda çalışıp, yönetim ve M&A danışmanlığı vermektedir. Kendi kişisel yatırımları içinde de orta ölçekli şirketlerde yönetim ve strateji konularında aktif yönetimle birlikte çalışmaktadır.

ENGLISH:

Born in 1976 in Istanbul, Boran Uzun is originally from the Black Sea Area and coming from an entrepreneurial commercial-oriented family. After graduating from Cagaloğlu Anatolian High School in 1994, he graduated from ITU Electronics and Communications Department. Having completed his graduate education at INSEAD, Uzun started his career at Procter & Gamble Germany. After working in various senior positions in Germany, France, Turkey, and the USA in several departments such as production, R&D, and supply/value chain for more than 10 years, he has started to work as the assistant general manager at Domino’s Turkey-Russia and worked in the executive management team that listed the company in the London stock market together under a Private Equity Management. Then he worked at MNG Kargo as the CSO and CEO of the same PE group.
Then he established his own venture capital platform and managed the structuring of Polonez-Trakya Et company as CEO-Partner and sold the company to a foreign capital group within 24 months. He continues his duties as CEO.

He also serves on the boards of many companies and provides management and M&A consultancy. He also works with active management on management and strategy matters in medium-sized companies within his personal investments.