Geri dön

HANDE DİDEM ALTOP

Hakkında

Didem Altop, 1969 Amerika doğumludur. Johns Hopkins Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Kalkınma Ekonomisi alanlarında eğitimini tamamladıktan sonra Dünya Bankası’nın en genç danışmanı olarak o dönem Kemal Derviş’in yönetiminde olan Magreb ülkeleri ve Türkiye “Gümrük ve Özelleştirme Analisti” olarak iş hayatına atılmıştır.

Ardından Rekabet Stratejileri ve Girişimcilik konularına odaklanarak Carnegie Mellon Üniversitesinde MBA’sini tamamlamıştır. MBA döneminde IBM Credit Corporation’da “TQM ve BPR Süreç Yönetimi Uzmanı” olarak uzun soluklu staj yapmıştır. MBA döneminde eşgüdümlü olarak girişimcilik alanında birçok üniversiteden eyalet çapında ve ulusal ödüller kazanmıştır.

1995 yılında Electronic Data System şirketinin en genç yöneticisi olarak Türkiye’de Altay Kolektif Şirketi işbirliği çerçevesinde EDS’in irtibat ofisini kurmak üzere Ankara’ya yerleşmiştir. Türk Hava Kuvvetleri’nde, sağlık sektöründe ve telekom sektöründe birçok uluslararası işbirliği ve proje geliştirmiştir.

2000 yılında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Yönetim Kuruluna katılarak Bir Milyon Çocuk Kampanyası’nın tasarımına önayak olmuştur ve kariyerini sivil toplum dünyasına yönlendirmeye karar vermiştir.

2001 yılında sivil toplum kapasite gelişimi ve kurumsal sosyal sorumluluk alanında Türkiye’nin önde gelen STK ve özel sektör şirket ve markalarına hizmet eden ECOM Danışmanlık şirketini kurmuştur. 2003 yılında ECOM Danışmanlık DDB Medina Turgul reklam ajansı ile işbirliğine girmiştir. Bu dönemde ayrıca Özel Sektör Gönüllüler Derneği, Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nda aktif Yönetim Kurulu Üyesi olarak gönüllü görev almıştır.

2006 yılında uluslararası bir STK ağının parçası olan Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği’nin Türkiye ofisini Türkiye’nin önde gelen işadamlarının desteği ile birlikte örgütlemiş ve 2007-2018 Haziran döneminde Genel Sekreterliğini yapmıştır. Halen Ashoka ve YenidenBiz derneklerinde ortak kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevleri devam etmektedir.