Geri dön

İNANÇ EROL

NGN
Yönetim Kurulu Başkanı
&
CEO

Hakkında

ENGLISH:

Inanc Erol, born in 1974, is a C-level executive with 25 years of senior management experience in the Telecommunications, Media and Technology sectors.

He acted as a Board Member &  CEO throughout his professional career in both multinationals like JCDecaux, Vodafone and Deutsche Telekom and leading Turkish companies such as Borusan and Comnet, a Sabanci Holding company.

Prior to joining Turkish system integrator NGN in 2012, he was the CEO of JCDecaux Turkey, the largest outdoor advertising corporation in the world.

Under his leadership as the Chairman of the Board and CEO, NGN’s revenue increased incrementally and soon became a CROC company which is the number one system integrator in Russia with over 1 billion $ revenue. Inanc also initiated the biggest data center investment of Turkey, Star of Bosphorus Data Center.

He has expanded NGN’s operations in MENA region through NGN International brand. The aspiration is to make NGN the largest technology group in the region.

Taking part in TechOne Venture Capital Fund Investment Committee, Erol also is an active member of Endeavor Turkey.

Inanc Erol holds a BS degree in Business Administration from Eastern Mediterranean University and has completed Executive Management Programs at Stanford University and London School of Business consecutively.

 

TÜRKÇE:

1974 yılında doğan İnanç Erol, telekomünikasyon, medya ve teknoloji sektörlerinde 25 yıllık üst düzey yöneticilik deneyimine sahiptir.

Profesyonel kariyeri boyunca JCDecaux, Vodafone ve Deutsche Telekom gibi uluslararası şirketlerde ve Borusan, Comnet gibi lider Türk şirketlerinde CEO ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Türk sistem entegratörü NGN’e 2012 yılında katılmadan önce, dünyanın en büyük açıkhava reklam şirketi olan JCDecaux Türkiye’nin CEO’luk görevini üstlenmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak liderliğinde, NGN’in gelirleri katlanarak artmış ve 1 milyar doların üzerindeki geliri ile Rusya’nın bir numaralı sistem entegratörü olan CROC ile birleşmiştir. Erol, ayrıca Türkiye’nin en büyük veri merkezi yatırımı olan Star of Bosphorus Veri Merkezi’ni hayata geçirmiştir.

Erol, NGN’i bölgedeki en büyük teknoloji grubu yapmak hedefiyle faaliyetlerini NGN International markası ile MENA bölgesine genişletmiştir.

TechOne Venture Capital Fonu Yatırım Komitesi’ne yer alan Erol, aynı zamanda Endeavor Türkiye üyesidir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan İnanç Erol, Stanford Üniversitesi’nde ve London School of Business’ta üst düzey yönetici programlarını tamamlamıştır.