Geri dön

İsmet Öztanık

Avantgarde Collection &
Lucis İnitiative
Başkan Yardımcısı

Hakkında

Kariyerinin ilk yıllarını, 3 kuşak tarihe dayanan aile müesseseleri üzerine inşa eden İsmet Öztanık, ABD’den Çin’e uzanan geniş bir coğrafyada katma değerli işletme modelleri, uluslararası ticaret ve iş anlaşmaları, online girişim ve yatırım alanlarında 20 yıla yaklaşan tecrübeye sahiptir. Ağırlama sanatları ve servis sektörlerinde yatırımcı, işletmeci şapkasıyla, Lucis Global çatısı altında Avantgarde Otellerini 2010 ‘da kurmuştur. Modern, şehirli, sanatsever kimliğiyle öne çıkan markanın kurumsal iletişim, pazarlama, gastronomi ve yeni ortaklıklar geliştirme kararlarıyla yakından ilgilidir.

2014’te fırsat odaklı stratejik servis sektörleri üzerine yatırım kolu olan Lucis Initiative’i hayata geçirmiş, sektörel birikimlerini bu kimlikle Soluto Tesis Yönetim Hizmetleri ve Guestology iştiraklerine aktarmıştır. Lucis Initiative çatısı altında hizmet veren ve her ikisi de yenilikçi misafir ağırlama sanatıyla koordine bir şekilde işleyen felsefelere sahip bu iki iştirakin kurucu yonetici ortağı olarak, konaklama ve hizmet sektöründe geniş kapsamlı bir yaklaşımı benimsemiştir.

Öztanık’ın Lucis Initiative iştiraklerine katkısı açılış öncesi sağlıklı altyapılarının oluşturulması ve operasyonel mükemmellik desteklerindeki karar aşamalarına kadar 360 derecelik yönetimsel süreçleri içermektedir.

2018 yılında hayat bulan Assembly Buildings’in kurucu ortaklığını üstlenen Öztanık, bu yapı ile benzer sektörlerdeki deneyim ve uzmanlığını “office hospitality” alanına taşımıştır. Katma değerli bağlantılar kurarak topluluk oluşturmak, Öztanık’ın Assembly için tasarladığı, uzun vadeli bir beceridir. Aynı bağlantı kurma becerisi, Assembly’nin yeni iş anlaşmalarının ve üçüncü parti ortaklıklarının önemli bir parçasıdır. Yurt içi şubeleşme ve Londra merkezli yurt dışı iş geliştirme ofisini, yöneterek markanın çok uluslu büyüme stratejisine katkıda bulunmaktadır.

Lucis Initiative’in en son girişimi yeme-içme markası Market Halls ile uluslararası pazarda da adından söz ettirmektedir.

İngiltere merkezli girişim sermaye fonu olan GSP ile birlikte yatırımcısı olduğu Market Halls Londra’da Fulham, Victoria, West End (Oxford St) ve Canary Wharf olmak üzere 4 şubede toplamda 5.900 m2 alan, 33 mutfak, 9 bar ve 1.600 oturma kapasitesine sahiptir.  İngiltere’nin en büyük metrekare’li food market zinciri olarak dikkat çeken Market Halls, Türk turizmi ve gastronomisiyle İngiltere arasında köprü olmayı hedeflemektedir.

Öztanık, Market Halls ile Türkiye’de ayakları üzerinde duran, lezzetiyle ve konseptiyle farklılık yaratmış markaları; Market Halls ile beraber İngiltere pazarına sokmayı amaçladığını ifade etmektedir.

Teknoloji sektöründe de bireysel ve de girişim sermayesi fonları üzerinden aktif yatırımcılık faaliyetlerini 2010’dan beri sürdüren Öztanık, e- ticaret sitesi Lidyana.com’un kurucu yatırımcısıdır. Endeavor adlı ABD menşeli insiyatifin aktif mentorlüğünü ve
Catalyst Fund yatırım fonu ortaklığını da sürdürmektedir. Aynı zamanda 2016 yılından beri 500 Startups Turkey’in ortağı ve danışma kurulu üyesidir.

İsmet Öztanık, farklı alanlardaki tüm girişimlerinin ve rollerinin yanı sıra, tüketicilere, tüccarlara ve finans kuruluşlarına kredi kartında kurumsal önyargı sınırlarını aşmalarına yardımcı olan finansal hizmetler platformu olan Colendi’nin hem ortağı hem de danışma kurulu üyesidir.

Çeşitli alanlardaki deneyim ve girişimlerine ek olarak, Çin’in önde gelen işletme ve kurumlarıyla iyi ticari ve yardımsever ortaklıklar kurulmasına olanak tanıyan Birleşik Krallık merkezli Asiability’nin Türkiye başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan İsmet Öztanık, Londra City BAYES Business School’da İş Yönetimi (Business Management) alanında yüksek lisans yapmıştır.

Öztanık’ın Endeavor, BCCT (The British Chamber Of Commerce in Turkey) Inder,TKYD, Karadeniz Eğitim, Kültür & Çevre Koruma Vakfı ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kongresi üyelikleri bulunmaktadır. İki çocuk babası ve lisanslı tenis oyuncusudur.