Geri dön

Kıvılcım Pınar Kocabıyık

Yuvam Dünya
Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında

TÜRKÇE:

Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında Yönetici Yetiştirme Programı’nda BMW Türkiye’de başladı. 2008 yılında Borusan Holding’e katıldı. 2012 yılı itibari ile çiftlik ve açık hava sanat vadisi olarak kurdukları 38-30 Çiftliği’nde Genel Müdür olarak çalışmaya başladı. University of Illinois Urbana-Champaign ‘de Sürdürülebilirlik , Yale University’de ise İklim Değişikliği Uzmanlığı programlarını tamamladı. Hali hazırda İstanbul Üniversitesi Coğrafya Lisans programına devam etmekte olan Kocabıyık gıda ve teknoloji başta olmak üzere girişimleri ve ortaklıkları bulunmaktadır.

Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır. Evli ve iki çocuk annesi olan Kocabıyık , aynı zamanda TechOne Venture Capital Yatırım Kurulu Üyesi , Kadiger Yeşil Kurul Üyesi , Turkey One Derneği Gastronomi Başkanı ve YÜCİTA İletişim Başkanı’dır. YGA Mezunu ve Darüşşafaka Vakfı gönüllüsüdür.

İklim Krizi, Doğal Yaşam, Döngüsel Ekonomi, Sosyal Girişimcilik, Çağdaş Sanat ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

 

ENGLISH:

Kıvılcım P. Kocabıyık has graduated from Yıldız Technical University, with a degree in Statistics. She started her professional career at the BMW Turkey Management Trainee Program in 2007. In 2008, she joined Borusan Holding.

As of 2012, she started to work as the General Manager of 38-30 Farm, which was established as a farm as well as an open-air art valley. She completed Sustainability Program at University of Illinois Urbana-Champaign and Climate Change Specialization Program at Yale University.

Kocabıyık is currently continuing her Geography Undergraduate program at Istanbul University, and has initiatives and partnerships, specializing in food&Beverage and technology sectors.

Kıvılcım P. Kocabıyık currently is the Chairman of Yuvam  Dunya Association, married with two children, while also serving as a Board Member of TechOne Venture Capital Investment, Kadiger Green, Turkey One Association, as well as President of Gastronomy and YÜCİTA Communication. She is a YGA graduate and Darüşşafaka Foundation volunteer.

Her areas of interest are Climate Crisis, Natural Life, Circular Economy, Social Entrepreneurship and Contemporary Art.