Geri dön

Koray Bahar

Figopara
Kurucu Ortak ve CEO

Hakkında

Figopara’nın kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Koray Gültekin Bahar, Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ndeki öğrencilik yıllarında, enerji sistemleri üzerine girişimci olan babasıyla girişimcilik dünyasına ilk adımını attı. Mobil teknolojiler ve web araçları ile ilgili projelerde çalıştı. Mezun olduktan sonra 2006 yılında FIT Solutions’ta yazılım geliştirici olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte ilk şirketi Dotto’yu kurdu. Microsoft platformları ve mobil uygulamalar üzerine çalıştı.

2012 yılında Dotto’daki hisselerini satarak 2013 yılında FIT Solutions’a ortak olarak geri döndü. Daha sonra regülasyon teknolojileri üzerine çalışan bir yazılım firması olan Foriba’ya odaklandı. Foriba’nın genel müdürü ve ortağı olarak devam ettiği kariyerinde şirketin 35 kişiden 220 kişiye, 2 milyon dolar gelirden 14 milyon dolar gelire, 30 müşteriden 15 bin müşteriye çıkan ve 8 ülkeye açılma sürecini yönetti. Toplam 10 milyon dolarlık iki yatırım turunda Revo Capital, IFC (Dünya Bankası) ve Endeavor Catalist’den yatırım aldı. İki şirket (ISIS eDönüşüm, Kılavuz) satın alması gerçekleştirdi. Regülasyon teknolojileri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Foriba’nın 2019 yılında dünyanın önde gelen vergi teknolojileri şirketi olan Sovos tarafından satın alınma sürecini yönetti.

Konjontürel olarak Türkiye ekonomisinin zorlu bir süreçten geçtiği bu dönemde Foriba’nın yabancı sermayeli bir şirkete satışı, son dönemlerin en önemli “exit”lerinden biri olarak gösterildi. Koray Gültekin Bahar, Foriba satışı sonrası bir süre EMEA Strateji Başkan Yardımcısı rolü ile Sovos’un Ortadoğu ve Asya stratejisine yön verdi. 2020 Ocak sonunda Sovos Foriba bünyesinden ayrılarak daha önce kurduğu girişimi, şirketlerin nakit akışı ve işletme sermayesini yönetmelerine aracılık eden bir platform olan Figopara’ya odaklandı Kısa sürede kobilere 800 milyon TL finansman sağlanmasına aracılık etti. Aynı zamanda girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla melek yatırımlar yapmaya devam eden Bahar, 2020 Şubat’tan bu yana Figopara’da Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir.

Endeavor Girişimcisi olan Koray Gültekin Bahar, aynı zamanda Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu’nda görev yapıyor. Aktif olarak yatırım sürecine başlayarak hem kişisel hem de farklı risk sermayeleri ile ekosisteme yatırım yapıyor. www.yollarda.tv kanalıyla da yayıncı olarak girişimcilik ve teknoloji alanında içerik üretiyor. Girişimcilere tavsiyelerde bulunuyor.