Geri dön

Dr. Zahide Altunbaş Sancak

Güleryüz & Partners
Kurucu Ortağı

Hakkında

ENG

Dr. Zahide Altunbaş Sancak is leading the Corporate and M&A Department of Güleryüz Altunbaş Sancak Attorney Partnership (Güleryüz Partners), which she founded after having worked in one of the most prominent law firms in Türkiye for around 10 years.

Altunbaş Sancak, a member of Istanbul and New York bar associations, provides legal counsel to domestic and multinational clients in share and asset transfers, joint ventures, corporate restructuring, mergers and demergers, venture capital investments, angel investments, and acquisition financing. She received her master’s degree (LL.M.) from Harvard Law School and completed her Ph.D. on private law. Her doctoral thesis written about the most debated provisions of share purchase agreements, namely representations and warranties, was later published as a book. She is also a part-time professor at the universities giving lectures on M&A and laws of contract.

Altunbaş Sancak is a founding member of the Harvard Law School Alumni Association of Türkiye. As a proud champion and supporter of female entrepreneurs, she acts as a member of the Arya Women Investment Platform where she provides pro bono training to new entrepreneurs regarding the key legal considerations in foundation and investment phases. She is also the sole Turkish woman representative of the International Technology Law Association (ITechLaw).

TR

Dr. Zahide Altunbaş Sancak, Türkiye’nin önde gelen bürolarından birinde yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra kurduğu Güleryüz Altunbaş Sancak Avukatlık Ortaklığı’nın (Güleryüz Partners) Şirketler Hukuku ve Birleşme/Devralmalar Departmanının yöneticisidir.

New York ve İstanbul barolarına kayıtlı olan Altunbaş Sancak, sınır ötesi birleşme ve devralma ile finansman projelerinde tecrübe sahibidir. Hisse/varlık alım satımları, ortak girişim kurulması, şirket yapılandırmaları, şirket birleşme ve bölünmeleri, girişim (risk) sermayesi yatırımları, melek yatırımlar, satın alma finansmanı gibi ticari birçok konuda yerel ve çok uluslu şirketlere danışmanlık vermektedir. Yüksek lisans eğitimini (LL.M.) Harvard Hukuk Fakültesi’nde almış ve doktora eğitimini (Ph.D.) özel hukuk alanında tamamlamıştır. Hisse devir sözleşmelerinin en çok müzakere edilen düzenlemeleri olan beyan ve tekeffüllerin ihlaline ilişkin yazdığı doktora tezi, kitap olarak yayımlanmıştır. Kendisi ayrıca üniversitelerde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak birleşme ve devralmalar ile sözleşmeler hukuku alanında dersler vermektedir.

Altunbaş Sancak, Harvard Hukuk Fakültesi Türkiye Mezunlar Derneği’nin kurucu üyelerindendir. Kadın girişimcilerin de gururlu bir destekçisi olarak, Arya Kadın Yatırım Platformunun da aktif üyesidir. Kendisi ayrıca Uluslararası Teknoloji Hukuku Derneği’nin (ITechLaw) tek kadın Türk temsilcisidir.