Geri dön

Binnaz Kurucu Ortakları: “Uluslararası Seçim Paneli, Bize Bir Günlük MBA Yapmışız Gibi Hissettirdi!”

2 Nov 2018 BASINDA ENDEAVOR GİRİŞİMCİSİ
22-24 Ekim arası Atina’da gerçekleşen 83. Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nde Endeavor Girşimci Şirketi seçilen Binnaz‘ın Kurucu Ortakları Sertaç Taşdelen ve Kaya Diker, Endeavor deneyimini anlattı. Endeavor’ın en yeni Girişimcileri, neden Endeavor Girişimcisi olmayı hedeflediğini, seçim sürecinde neler yaşadığını ve sürecin kendine neler kattığından bahsetti.

  • Endeavor’a nasıl / neden dahil oldunuz? 

Teknoloji girişimcisi olarak hedefimiz sosyal etkisi yüksek, ölçeklenebilir ve katma değeri yüksek iş modülleri yaratmak. Kurmuş olduğumuz uygulamaların Türkiye’de başarılı olması bizi global pazarda büyüme konusunda motive etti. Bu yolculukta bize yol gösterecek, beraber hareket edebileceğimiz mentör ve danışmanlara ihtiyaç duyduk. Global mentör ve girişimci ağı ile, bizim bu yolculuğumuzda hızlandırıcı ve yönlendirici etkisi olacağını bildiğimiz için Endeavor’a başvurduk ve 83.’sü Atina’da düzenlenen Uluslararası Seçim Paneli’nde Endeavor Girişimcisi seçildik.

  • Seçim sürecinde beklentileriniz ve karşılaştıklarınız arasında ne tür farklar vardı?

Endeavor Türkiye ekibinin bizi hem Türkiye’deki en önemli mentörlerle bir araya getirmesi hem de birkaç deneme mülakatına sokması çok yardımcı oldu, dolayısı ile dersimizi çalışmış ve hazır gittik. Tabii panel çok daha heyecanlı ve eğlenceliydi bizim için. Hem bizlerle aynı sırada terleyen girişimci adaylarını görmek, hem de konusunda uzman panelistlerle bir arada olmak, hem çok öğretici hem de çok keyifliydi. Bir gün masanın karşı tarafında olma hayali ile soruları cevapladık, ne mutlu ki bu enerjimizi yansıtabilmişiz!

  • Uluslararası Seçim Paneli deneyimleriniz nasıldı? Sizce size en değerli katkısı ne oldu?

Girişimci olarak 7/24 işinizi düşünmek kimi zaman bir körlüğe yol açabiliyor. Görmeniz gereken bazı detaylar göz önünden uçup gidebiliyor. Panelde, çok farklı geçmiş ve deneyimlerden gelen panelistlerin bize sorduğu sorular, akıl yürüttüğümüz yeni stratejiler, kendi iş modelimizi tekrar gözden geçirmemize olanak sağladı. Kimi panelist elinde hesap makinesi ile sayıları kontrol etti, kimisi işin ölçeğini; fakat hepsi bize gün sonunda adeta bir günlük MBA yapmışız gibi hissettirdi; çok şey öğrendik!

  • Önümüzdeki dönemde Endeavor’dan ne tür katkılar bekliyorsunuz? 

Global yolculuğumuzda sahip olduğumuz etkiyi nasıl artırabiliriz, nasıl daha çok ölçeklenebiliriz gibi konularda Endeavor’ın global mentör ve girişimci ağının bizim için çok önemli olduğunu biliyoruz. Fakat Endeavor’dan beklentimiz sadece tek yönlü değil, aynı zamanda bizler de Türkiye’nin gelecek nesillerini şekillendirecek gençlere örnek olmak, deneyimlerimizi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz!

  • Endeavor’a başvuracak girişimcilere tavsiyeleriniz neler?

Endeavor Girişimcisi olmak, toplumda yarattıkları etkiyi katlayarak büyütmek, sahip oldukları deneyimi paylaşmak ve hızla ölçeklenmek isteyen şirketler ve girişimciler için bulunmaz bir nimet. Başvuracak girişimcilere en büyük tavsiyem öncelikle yaptıkları işin toplumda hangi boşluğu doldurduğunu ve yarattığı etkiyi derinlemesine düşünmeleri ve irdelemeleri. Profesyonel olarak bu misyonu daha yukarılara taşımak, ölçeklenmek ve bulundukları ekosistemde örnek teşkil etmek isteyen girişimciler, şirket dinamiklerinizi, sayılarınızı, gelecek hedeflerinizi ve neden Endeavor’a girmek istediğinizi düşünün ve Uluslararası Seçim Paneli öncesi mutlaka derslerinizi çalışın!