Geri dön

Blog: Seçim Sürecimizi Anlamak

25 Mar 2016 BLOG

3-5 Mart tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşen Endeavor 63. Uluslararası Seçim Paneli, benim için Endeavor’a 6 ay önce katıldığımdan beri yaptığım çalışmaların son aşamasını görmekti aslında. Ekibe katıldığımdan beri takım arkadaşlarımın bana söylediği şey uzun süren seçim ve hizmet sürecinin son evresini görünce tam bir Endeavor’lı olacağımdı, ve gerçekten de öyle oldu. Birbirinden başarılı iş adamlarını, yatırımcıları ve girişimcileri Dubai’de bir araya getiren bu panel Endeavor’ın Amerika dışında organize ettiği panellerin en büyük ve en kapsamlı olanıydı. Dolu dolu üç günün sonunda 16 farklı ülkeden 24 şirket ve 35 Endeavor girişimcisi seçildi. Hepsinin kendi alanlarında birer lider olma yolunda hızla ilerleyen şirketler olmasının yanı sıra, etkin girişimcileri de girişimcilik ekosisteminde şimdiden birer rol model olma yolunda adımlar atıyorlar.

3 Mart Salı günü etkinliğin ilk saatleri staff, candidate ve mentör oryantasyonları ile başladı. Staff oryantasyonunun hemen ardından aramıza Bain’den katılan bir advisor bugüne kadar seçilmiş başarılı Endeavor girişimcilerinin ortak özelliklerini anlatan detaylı bir sunum yaptı. Sunumda en çok öne çıkan Endeavor dilinde dörde ayırdığımız şirket tiplerinin – Rocketship, Star, Transformer, Diamond – hepsi için başta büyüme potansiyeli, kırılma noktası ve girişimcilerin yetkinliği olmak üzere, her kriterin aynı değerde olmadığını vurgulamasıydı. İlk geceyi Abraaj Group’un düzenlediği bir networking yemeği ile tamamladıktan sonra, ikinci gün sabah 8’de girişimcilerimizle birlikte mentör görüşmelerinin yapılacağı okula doğru yola çıktık. Aralarında yatırımcıların ve kendi alanlarında başarılı olmuş mentorların da bulunduğu 6’şar kişi ile görüşen girişimcilerimizin görüşmeleri bittikten sonra akşamki Ernst & Young tarafından düzenlenen yemeğe katıldık. Bu yemekte mentorlarla biraz daha kaynaşan girişimciler, mentorların akıllarında kalmış olabilecek soru işaretlerini gidermek için çabaladılar. Etkinliğin üçüncü ve son gününde 6 mentör bir odada toplanıp görüştükleri girişimcileri değerlendirerek bir sonuca varmaya çalıştılar. Zorlu ama bir o kadar da keyifli 5 saat sonunda 63. Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nin sonuçları belli oldu.

Son olarak, Dubai ISP’ye gidene kadar birlikte çalıştığım Türk girişimcileri bu kapsamda daha iyi tanıdığım ve onlara destek olabildiğim için çok mutluyum. Mealbox ve Nuvia’yı ISP sürecini başarıyla tamamladığı için tebrik ediyorum. Her üç şirketle de önümüzdeki zamanlarda çalışmak için heyecanlanıyorum!

 

Endeavor

Girişimci Seçim ve Hizmetleri Uzmanı

Roslyn Saftekin