Geri dön

CaseCampus Roadshow18 Kasım’da İzmir’deydi!

18 Nov 2017 BASIN BÜLTENİ BASINDA CASECAMPUS ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI

Akbank ana sponsorluğunda Endeavor Derneği tarafından geliştirilen uygulamalı girişimcilik öğrenim programı CaseCampus Ankara’da başlayan 2017 Sonbahar Dönemi’nin ikinci durağında İzmir’de girişime meraklı üniversitelilerle girişimcileri ve girişimcilik akademisyenlerini buluşturdu.

Endeavor Derneği’nin Akbank ana sponsorluğunda hayata geçirdiği CaseCampus Programı, Sonbahar 2017 Dönemi’nde girişimciliğe ilgi duyan en meraklı öğrencileri, en donanımlı hocalar ve en güncel girişimcilik içerikleriyle buluşturarak etki alanını genişletmeye devam ediyor. Yeni döneminde İstanbul sınırları dışına çıkarak Türkiye çapında girişimcilikle ilgilenen daha fazla sayıda öğrenciye ulaşmayı hedefleyen CaseCampus Programı, yeni dönemin ikinci ayağı olan İzmir’de de girişime meraklı üniversitelilerle akademisyenleri buluşturdu.

CaseCampus, Roadshow dahilinde girişimcilik olgusunu pekiştireceği Türk girişimcilerinin vakalarını kullanarak, üç şehirde gerçekleşecek birer tam günlük etkinliklerde katılımcılarını dopdolu içeriklerle buluşturuyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi ev sahipliğinde 200 dolayında üniversiteli ile gün boyu süren bir girişimcilik etkinliğine imza atan CaseCampus, yeni dönemde de girişimcilik ekosistemini hareketlendirmeyi ve girişimci olmak isteyen potansiyeli yüksek gençleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden girişimcilik akademisyenleri önderlik ediyor

Etkinliklerde girişimcilik ekosistemi panelleri, vaka çalışmaları ve ödüllü fikir geliştirme yarışmaları ile her şehirde girişimciliğe hevesli 200’er gence ulaşarak bölgesel anlamda çarpan etkisi yaratmayı amaçlayan programa yine Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden girişimcilik akademisyenleri, Doç. Dr. Adil Oran (ODTÜ), Doç. Dr. Engin Özgül (Dokuz Eylül Üniversitesi), Prof. Dr. Mustafa Ergen (İTÜ), Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören (Boğaziçi Üniversitesi), Öğr. Gör. Taylan Demirkaya (İzmir Ekonomi Üniversitesi) önderlik ediyor.

CaseCampus İzmir: Girişimcilerin engelleri aşarken ürettikleri çözüm süreçleri konuşuldu

Sonbahar 2017 Dönemi İzmir etkinliği, Endeavor Derneği Girişimci Yetenek Programları Müdürü Utku Tuncay ve Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Turgut Çatalkaya‘nın açılış konuşmaları ile başladı. İzmir girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde genç girişimci adaylarında farkındalık yaratılmasının öneminin vurgulandığı açılış konuşmalarından sonra Girişimcilik Ekosistemi Paneli’nde panelistler Originn’den Esra Gönen ve İzmirli girişimciler Gara Guzu’nun kurucusu Ataç Besi ve Chef Seasons’ın kurucusu Burak Hucuptan, girişimcilik ekosistemini değerlendirdi. Panelde İzmir’deki girişimcilik ekosistemi, start-upların kurulum aşaması ve sonrasında karşılaştıkları zorluklar ile girişimcilerin önlerine çıkan engelleri aşarken üretilen çözüm süreçleri konuşuldu.

Öğrencilere girişimlerini kurarken kullanabilecekleri iş modelini nasıl oluşturacakları anlatıldı

Panel sonrası Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Adil Oran’ın “İş Modeli ve Kavramlar” sunumuna geçildi. Oran, öğrencilere girişimlerini kurarken kullanabilecekleri en temel araçlardan biri olan iş modelini nasıl oluşturacaklarını anlattı. Daha sonra katılımcılar düğün online pazar yeri olan Dügün.com CaseCampus vakasıyla girişimcilerin yaşadıkları zorluklar ve kritik karar anlarını yakından incelemek üzere çalışma gruplarına ayrıldılar.

Öğrenciler sektörel ve iş modeli alanlarında takım iş fikirlerini geliştirerek kıyasıya yarıştılar

Öğle yemeği sonrasında ödüllü “İş Fikri Geliştirme Yarışması”na geçildi ve katılımcılar beş ayrı çalışma grubuna dağılarak öğretim görevlileri ve Endeavor ekibi önderliğinde seçtikleri tematik, sektörel ve iş modeli alanlarında takım iş fikirlerini geliştirerek kıyasıya yarıştı. Yarışmanın finalistleri Ebiltem’den Aysun Demirdöğen ve Chef Seasons’den Burak Hucuptan’ın yer aldığı jüriye sunumlarını gerçekleştirdi ve jüri üyelerinin oylamalarıyla birinci gelen takım Reeder tabletlerin sahibi oldu.

Etkinlikler 170 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında gerçekleştirildi

Yoğun ilginin olduğu İzmir etkinliği her sene Kasım ayına yayılan etkinlikler 170 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH) kapsamında gerçekleştirildi. Yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle girişimcilik ekosistemini bir araya getiren ve gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik eden GGH bu sene 13-19 Kasım tarihleri arasında kutlanıyor. Ayrıntılı bilgi için: http://www.globalgirisimcilikhaftasi.com/ CaseCampus, Roadshow’un son ayağı olan Eskişehir için geri sayım başladı! 16 Aralık Cumartesi günü Eskişehirli katılımcılarıyla buluşuyor.