Geri dön

CaseCampus Roadshow’un İlk Etabı Ankara 4 Kasım’da Gerçekleşti!

4 Nov 2017 BASIN BÜLTENİ BASINDA CASECAMPUS ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK YAYGINLAŞMA

Endeavor Derneği’nin Akbank ana sponsorluğunda hayata geçirdiği CaseCampus Programı, yeni döneminde İstanbul sınırları dışına çıkarak Türkiye çapında girişimcilikle ilgilenen daha fazla sayıda öğrenciye ulaşmayı hedefleyen Program, Sonbahar Dönemi’nde Ankara, İzmir ve Eskişehir’de girişimcilik ekosistemini hareketlendirmeyi ve girişimci olmak isteyen potansiyeli yüksek gençleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda Program, ilk ayağı olan Ankara etkinliğini, 4 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirdi.

CaseCampus, Roadshow dahilinde girişimcilik olgusunu pekiştireceği Türk girişimcilerinin vakalarını kullanarak, Ankara (4 Kasım), İzmir (18 Kasım) ve Eskişehir (16 Aralık) olmak üzere 3 ilde gerçekleşecek birer tam günlük etkinliklerde katılımcılarını dopdolu içeriklerle buluşturuyor. Etkinliklerde girişimcilik panelleri, vaka çalışmaları ve ödüllü fikir geliştirme yarışmaları ile her şehirde girişimciliğe hevesli 200’er gence ulaşarak bölgesel anlamda çarpan etkisi yaratmayı amaçlayan programa yine Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden girişimcilik akademisyenleri önderlik ediyor; Doç Dr. Adil Oran (ODTÜ), Yrd. Doç Dr. Ahmet Murat Fiş (Özyeğin Üniversitesi), Doç Dr. Atilla Hakan Özdemir (Bilkent Üniversitesi), Yrd. Doç Dr. Berna Beyhan (Sabancı Üniversitesi), Doç. Dr. Engin Özgül (Dokuz Eylül Üniversitesi), Öğr. Gör. Taylan Demirkaya (İzmir Ekonomi Üniversitesi), Doç. Dr. Mustafa Ergen (Koç Üniversitesi) ve Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören (Boğaziçi Üniversitesi), Doç. Dr. Yaman Ömer Erzurumlu (Bahçeşehir Üniversitesi).

CaseCampus Roadshow’a Kimler Katılıyor?

CaseCampus Sonbahar 2017 Roadshow’una Ankara, İzmir, Eskişehir ve çevresindeki illerde öğrenim gören, tüm lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılım gösterebiliyor. Tamamen ücretsiz uygulanan etkinliklerde öğrencilerin casecampus.org’da yer alan davet formunu doldurmaları gerekiyor.

CaseCampus Ankara Etkinliğinde Neler Oldu?

Sonbahar 2017 Dönemi Ankara etkinliği, Endeavor Derneği Girişimci Yetenek Programları Müdürü Utku Tuncay ve Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Turgut Çatalkaya‘nın açılış konuşmaları ile başladı. Utku Tuncay’ın CaseCampus Program içeriği tanıtımı ve Ankara’daki gençlere ulaşmanın önemini belirttiği konuşmasından sonra Girişimci ve Yatırımcı Paneli’nde panelistler 212 Venture Capital Kurucu ve Genel Müdürü Numan Numan, Neozeka Kurucusu Görkem Öğüt, Galata Business Angels’tan Ömer Faruk Akarca ve App Samurai Kurucusu Şeyhmus Ölker girişimcilik ve yatırım ekosistemini değerlendirdi. Panelde Ankara’daki girişimcilik ekosistemi, start-upların kurulum aşaması ve sonrasında karşılaştıkları zorluklar ile girişimcilerin önlerine çıkan engelleri aşarkenki çözüm süreçleri konuşuldu.

Panel sonrası Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Adil Oran’ın “İş Modeli ve Kavramlar” sunumuna geçildi. Oran, öğrencilere girişimlerini kurarken kullanabilecekleri en temel araçlardan biri olan iş modelini nasıl oluşturacaklarını anlattı. Daha sonra katılımcılar finansal teknoloji ürünü Paraşüt.com (Andaç Türkmen, Sean Yu ve Fahri Özkaramanlı) CaseCampus vakasıyla girişimcilerin şirketi kurma ve büyütme aşamasında yaşadıkları zorluklar ve kritik karar anlarını yakından incelemek ve iş modelini oluşturmak üzere öğretim görevlilerinin önderliğinde çalışma gruplarına ayrıldılar.

Öğle yemeği sonrasında ödüllü “İş Fikri Geliştirme Yarışması”na geçildi. Katılımcılar beş ayrı çalışma grubuna dağılarak öğretim görevlileri ve Endeavor ekibi önderliğinde seçtikleri tematik, sektörel ve iş modeli alanlarında takım iş fikirlerini geliştirerek yarıştılar.

Daha sonra katılımcılar Paraşüt Kurucularından Andaç Türkmen ile “Fireside Sohbeti”ni dinlediler. Türkmen, Türk ekonomisinin kalkınmasında genç girişimcilere olan ihtiyacı belirtti.

Günün sonunda “İş Fikri Geliştirme Yarışması”nda jüri üyelerinin oylamalarıyla birinci gelen takım Reeder tabletlerin sahibi oldu.

Yoğun ilginin olduğu Ankara etkinliği her sene Kasım ayına yayılan etkinliklerle 170 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH) kapsamında gerçekleştirildi. Yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle girişimcilik ekosistemini bir araya getiren ve gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik eden GGH bu sene 13-19 Kasım tarihleri arasında kutlanıyor. Detaylı bilgi için: http://www.globalgirisimcilikhaftasi.com/

CaseCampus Roadshow’un ikinci ayağı olan İzmir için geri sayım başladı! 18 Kasım Cumartesi günü İzmirli katılımcılarımızla buluşuyoruz!