Geri dön

China Fintech Tour Sonrası Gelecekten Dönmüş Gibi Oldum

15 Nov 2019 #ONEENDEAVOR BASINDA GLOBAL

Çin’in üç şehrinde fintech girişimcilik ekosistemini beş günlük bir turla ziyaret eden Endeavor Mentörü İsmet Öztanık’tan 11 ülkeden 23 Endeavor Girişimcisinin katıldığı China Fintech Tour’u dinledik.

Turdan çok kısa bahseder misiniz?

Yaklaşık 10 yıl kadar önce hayatımın en önemli kararlarından birini vererek Endeavor mentörü oldum. Eylül ayında ise yine Endeavor bağlantısıyla hayatımın en yararlı bir iki turundan birine katıldım. Seri yatırımcı kimliğimle Endeavor Türkiye’yi temsilen katıldığım China Fintech Tour, altı gün boyunca Beijing, Shangay ve Hangzhou’da Alibaba, PingPong Financial, Ping An, Ant Financial, WeCash, Huifu, Lufax, Binance gibi firma ziyaretlerini kapsıyordu. Firmaların kurucularıyla ve üst düzey yöneticileriyle bizzat görüştük. Şirket ziyaretlerinin yanı sıra Endeavor Latin Amerika’nın önceden ayarladığı ekstra toplantılar yaptık. Kendimi gerçekten çok şanslı hissettim çünkü kimisi yazılım, kimisi donanım, kimisi finansal hizmetler sunan dünyanın en büyük şirketlerine ve bu şirketlerin karar merciine direkt erişim fırsatım oldu.

Endeavor Türkiye’yi temsilen orada bulunmam da büyük bir keyifti. Meksika, Uruguay ve Kolombiya ağırlıklı olmak üzere Latin Amerika, Güney Afrika ve Londra’dan girişimci arkadaşlarımızla beraberdik. Örneğin turun katılımcıları arasında hem 15 milyon kullanıcısı olan Nijeryalı şirket PAGA’nın kurucusu, hem de Meksika’nın kripto-para pazarının %98’ine hakim olan Endeavor girişimi Bitso’nun kurucu ortağı vardı. Benim de yatırımcılarından olduğum bir kripto-para platformuyla alakalı çok iyi ilişkiler geliştirdik. Özet olarak, katıldığım turun yanında farklı ülkelerden girişimcilerimizle de beraber olmak da bana ayrı fayda sağladı. Köprüleri kurmak anlamında aslında çok stratejik görüşmeler yapma fırsatım oldu. Hem networking için iyi oldu hem de gelecek iş ortaklıklarının başlangıcı oldu diyebiliriz.

Sizi gezdiğiniz firmalarda en çok etkileyen şey ne oldu? Çin nasıl bir dünya?

Her şeyin çok ölçekli olması diyebilirim. Firmalar, organizasyonel yapıyı çok ciddiye alıyorlar, çok düzenliler. Orada tabi çok regüle bir piyasa var. Buradaki serbest ekonomi kuralları orada tam anlamıyla işlemiyor. Bir işe 50 milyon insanla başlıyorlar, ölçekler çok farklı bir noktada. Kelimelerim kifayetsiz kaldı derler ya, hakikaten şu anda o noktadayım. Gelecekten dönmüş gibi oldum.

Bir diğeri ise bizim onları tanıdığımızdan onların bizi daha iyi tanıyor olmasının verdiği şaşkınlık. Türkiye ile ortaklık arayışındalar. Türkiye’nin jeopolitik konumundan yani Çin’in dünyanın ticari yörüngesini değiştirme stratejisini güttüğü One Belt One Road projesinin Orta Koridorunun en mühim ülkesi olmasından ötürü ne kadar şanslı olduğunu da göz önünde bulundurunca Çin’in Türkiye’ye olan ilgisinin Türkiye ekosistemini ne kadar geliştirebileceğini fark ettim. Çin, ezber bozan bir şekilde geliyor ve Türkiye’nin fabrika ayarlarını Çin’e göre ayarlaması gerekiyor. Benim de kendime çıkardığım notlardan biri Çin’de daha fazla vakit geçirmem gerektiği. Çok pragmatik ve çok odaklı olmaları beni şaşırttı. Bu kadar büyük bir nüfusun bu kadar dikey hareketlerle ekonomide ilerlemesine insan hayran oluyor.

China FinTech Tour’u önerir misiniz?

Katıldığım China FinTech Tour’u nasıl Latin Amerikalılar düzenliyorsa bence bizim Endeavor Türkiye Ağı olarak düzenlememiz gerekiyor. Çin’i anlamak, Çin ile iş yapmak ve network geliştirmek için program üretmeliyiz. Endeavor Ağı’ndaki girişimcilerden mentörlere herkesin bu etkinliği deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum.