Geri dön

EGİAD Melekleri’ne iyiYatırım Atölyesi

17 Jan 2017

Endeavor’ın 6 senedir Akbank desteğiyle düzenlediği girişimci ekosistemlerini geliştirmeye yönelik “iyi” etkinlik serileri, 2017’de İzmir’de ilk olarak EGİAD Melekleri ile başladı. Potansiyel ve yeni Melek Yatırımcılara yönelik İyiYatırım Melek Yatırımcılık Atölyesi, EGİAD Melekleri üyelerine özel olarak Ege Genç İş Adamları Derneği ev sahipliğinde düzenlendi. Atölyenin devamında, Türkiye’nin en aktif yatırımcı ve etkin girişimcileri Türk Yatırımcılık Ekosistem Paneli’nde bir araya geldi.

JPB_5556

Etkin Girişimcileri destekleyen ve ağında Airties, Baydöner, iyzico, Rafinera, Yemeksepeti gibi girişimcileri bulunan Endeavor Derneği, İstanbul’daki 10 yıllık deneyimini Akbank desteğiyle İzmir, Ankara ve çevre şehirlere aktarmayı hedefliyor. Bu kapsamda 2016’nın başından itibaren İzmir’de network buluşmaları, mentor panelleri ve 50’den fazla girişimci, yerel mentor ve partner görüşmesi gerçekleştiren Endeavor, 2017 yılındaki ilk etkinliğini iyiYatırım Melek Yatırımcılık Atölyesi olarak İzmir’de EGIAD Melekleri ile ortaklaşa düzenledi.

Potansiyel ve yeni Melek Yatırımcılara yönelik olarak geliştirilen İyiYatırım Atölyesi, EGİAD Melekleri üyelerine özel olarak düzenlendi. EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı Ali Barçın,  Akbank Ege Bölge Müdürü Veli Akgül ve Endeavor Genel Sekreteri Didem Altop’un açılış konuşmalarını yaptığı etkinliğe EGIAD Melekleri, Akbank ve Endeavor ağından 50 seçkin potansiyel melek yatırımcı katıldı. Atölyede, Melek portföy stratejisi, durum tespiti, değerleme ve lisanslı melek yatırımcılık konuları ele alındı. Atölyenin sonunda Paraşüt’ten Andaç Türkmen, Galata Business Angels’dan Ömer Akarca, Revo Capital’dan Bora Yılmaz ve 500 Startups’tan Enis Hulli’nin ve Didem Altop’un katıldığı bir panel düzenlendi. Panelistlerin Melek Yatırımcılık ekosisteminden iyi uygulamaları ve deneyimlerini paylaştığı etkinlik, girişimcilik ekosisteminin de katıldığı bir networking yemeği ile devam etti.

İzmir’i Girişimciliğin Kalbi Yapma Hedefindeyiz

Açılış konuşmasını yapan EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı ve EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Barçın, İzmir’deki girişimcilik ekosisteminin İstanbul’daki kadar olgunlaşamadığından dem vurdu. İstanbul Girişimcilik Ekosisteminde İzmir’in önünün açık olarak görüldüğünü de dile getiren Barçın, “Ancak tüm bu olumlu yaklaşıma rağmen İzmir hak ettiği girişimcilik hızını ve seviyesini henüz yakalamış değil. Bunun için İzmir’e çok görev ve sorumluluk düşmekte” dedi. 3 bin adet yazılı 20 bin adet ise dijital ortamda dağıtımı sağlanan EGİAD Yarın Dergisi’ne ek olarak EGİAD Melekleri Dergisinin çıkartılacağının müjdesini de veren Ali Barçın, şöyle konuştu: “İzmir ve çevre üniversitelerdeki öğrenci kulüpleriyle iletişim halindeyiz. Genç girişimci adaylarına destek olmayı hedefliyoruz. Bunun dışında yatırımcı eğitimleri düzenleyerek madalyonun diğer tarafındaki yatırımcıları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. EGİAD Melekleri olarak gelecek günlerde devreye girecek olan EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi ile bir girişimci buluşma noktası oluşturmayı düşünüyoruz. Kısaca İzmir Girişimcilik Ekosisteminde henüz istenilen noktada olmasa da kentimizi Girişimciliğin Kalbi yapma hedefindeyiz” dedi. EGİAD Melekleri Ağı çalışmaları hakkında da bilgi veren Barçın, “36 melek yatırımcı üyesi bulunan melek yatırım ağı olarak, kuruluş tarihi olan Ekim 2015’ten günümüze toplam 100 proje değerlendirildi, pek çok melek yatırımcı – girişimci buluşması düzenlendi ve toplamda 300 bin TL değerinde 2 yatırım gerçekleştirildi. Birçok girişimci ve adayına yol göstermeye, yatırımcılar ile buluşmalarını sağlamaya, İzmir ve Ege Bölgesi’nde güçlü bir yatırımcı portföyü oluşturmak için gerekli çalışmalara devam ediyoruz” diye belirtti.

Akbank – Endeavor işbirliğiyle oluşturalan kredi havuzundan 190 milyon lira kullanıldı

Toplantıdaki konuşmasında, girişimcilik konusunun Akbank’ın öncelikli kurumsal sosyal sorumluluk alanları arasında bulunduğunun altını çizen Akbank Ege Bölge Müdürü Veli Akgül, Endeavor Türkiye’nin de Akbank’ın girişimcilik konusundaki en önemli ortağı olduğunu vurguladı ve ekledi:”Akbank olarak 2007 yılından bu yana Endeavor’ın Türkiye faaliyetlerine destek oluyoruz. 2016 sonu itibariyle işbirliğimizin 10. yılını doldurduk. Endeavor Derneği ile finansal ve finansal olmayan farklı işbirlikleri gerçekleştiriyoruz.”

Akbank – Endeavor Derneği ile iş birliği kapsamında Endeavor Türkiye’nin seçtiği etkin girişimciler için bir kredi havuzu oluşturduklarına da işaret eden Akgül, uygun teminat koşulları, uzun vade ve düşük faiz gibi avantajlar sunan kredi havuzundan Endeavor tarafından seçilen girişimcilerin yararlanabildiğini ve bu kapsamda 2016 sonu itibariyle havuzdan 190 milyon lira kredi kullanıldığını söyledi.

Endeavor Derneği ile birlikte girişimcilere destek sunmak üzere yaptıkları işbirliklerine son olarak da “İyi Girişim Kentler Projesi”nin eklendiğini belirten Akgül, şöyle devam etti:

“İstanbul’da girişimcilik konusunda yürütülen çalışmaları İstanbul dışında da yaygınlaştırmak amacıyla 2016 yılında Ankara ve İzmir’de ‘İyi Girişim Kentler Projesi’ni başlattık. Amacımız bu şehirlerdeki etkin girişimcilere de ulaşarak, onları destekleyip rol modelleri yaratmak ve bölge bazlı girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak. Bu kapsamda İzmir’de düzenlediğimiz ‘İyi Yatırım Zirve’sinde sizlerle birlikte olmak bizler için mutluluk verici.”

Endeavor Genel Sekreteri Didem Altop, 10 senedir Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ve derinleşmesine heyecanla şahit olurken buna katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Endeavor’ın edindiği deneyimleri yaygınlaşma çalışmaları kapsamında İzmir’le paylaşmanın, şehir bazlı ekosistemleri geliştirmek için çok elzem olduğunu söyleyen Altop, İzmir’li girişimci, yatırımcı ve ekosistem önderlerinin birlikte çalışmasının bu kapsamda önemini vurguladı.

Endeavor’ın Akbank desteğiyle 2016’da başlattığı yaygınlaşma çalışmaları İzmir’de EGIAD işbirliğiyle devam edecek. Endeavor Mentor ve Yatırım Destek Programlarından faydalanmak için info@endeavor.org.tr adresinde mail yollayabilir ve www.endeavor.org.tr adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz. EGİAD Melek Yatırım süreçlerinden haberdar olmak için www.egiadmelekleri.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

9_EYLUL_IZMIR_20170120_4