Geri dön

Endeavor Blog: Endeavor Fellows Programı Ardından (2019)

1 Mar 2019 BLOG GLOBAL

Endeavor, 33 ülkede etkin girişimcilik hareketine önderlik eden uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Girişimlerin hem yerel hem global bazda başarılı olmaları için 3000’den fazla mentor ile 2000’e yakın girişimciyi desteklemekte.

Girişimciler kadar yerel ekiplerin de liderlik ve kişisel yetkinliklerinin donatılması ve güçlendirilmesi için farklı programlar yürüten Endeavor’ın bu seneki Fellows Programı’na seçilmekten çok onur duyuyorum. Bu bağlamda bu programın neden farklı ve özel olduğuna dair ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Endeavor Fellows Programı, Endeavor Global tarafından düzenlenen bir global liderlik programı. Programda 33 farklı ülkede yer alan Endeavor ofislerinden aday gösterilenler arasından seçilen 12 Fellow (yerel ekip temsilcisi) , bir yıl boyunca liderlik üzerine üç ayrı modülde eğitimlere katılıyor. Bu dönemin Fellowları ABD, Arjantin,  Brezilya, Güney Afrika, Kolombiya, Meksika, Mısır, Şili ve Ürdün ofislerinde orta ve üst seviye yöneticilerden oluşuyordu.

İlk modül eğitimlerinin temel hedefi kendini tanıma, bilinçli liderlik ve koçluk yapma ve #OneEndeavor için yeni projeler üretmek üzerineydi. OneEndeavor adından da anlaşılacağı üzere 33 farklı Endeavor ülkesini yakınlaştırmak ve tek bir Endeavor dili ve kimliği oluşturmak üzere son dönemde başlatılan bir insiyatif. Fellows Programı da bu kimliği ve kültürü oluşturmanın ve yaymanın en etkin yollarından birisi olarak görülüyor.

Öncelikle kişisel gelişim gurularına ve içeriklerine pek de pirim vermediğim bu dönemde önyargılarımı böylesine kıran bir programla karşılaşacağımı ben de düşünmüyordum. Bain & Co. Ve SAP gibi kurumların mekan ve içerik desteği ile gerçekleşen eğitim ve atölyelerdeki içerikler bir liderlik programından beklenen her şeyi fazlasıyla sağladı. Hatta katılan grubun kendi dinamiğinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir şekilde ötesine de geçti.

Beni içerik olarak en çok etkileyen, kişisel verilere ve yol haritalarına dayanan bir gelişim ve liderlik modülü oluşturulması ve tüm içeriklerin arka arkaya tek bir hedef için ve birbirini tamamlayacak şekilde ve sırada kurgulanması oldu. İçeriklerin etkililiğini sağlayan bir diğer önemli etken ise 12 farklı kültürden gelen insanın bu kadar kısa zamanda, aynı iş dünyasının parçaları olsalar bile tüm kişisel ve işle ilgili detayları açık açık konuşabildiği bir şeffaflık ortamının yakalanması oldu. Kendim de bir program küratörü olarak bu derecede bir şeffaflık ortamı yaratmanın güçlüğü karşısında çok etkilendiğimi söylemeliyim. İnsanların birbirine bu kadar şeffaf şekilde yaklaşmasının insanı ne kadar rahat ve aynı ölçüde de sorumlu hissettirdiğini de deneyimlemiş oldum. Bu anlamda Endeavor Türkiye ofisindeki açık iletişim modelinin ne kadar doğru ilerlediğini görmek beni mutlu etti.

Öncelikli olarak Endeavor Türkiye’de bu yıl İSTKA desteğiyle  başlattığımız ve henüz Endeavor girişimcisi olmamış scaleup girişimlere yönelik olarak Şubat ayı sonunda uygulamaya koyduğumuz “ScaleUp Hızlandırma Programı” ile ilgili başka ofislerden etkili uygulama örnekleri toplayıp, değerli geri bildirimler aldım. Özellikle son birkaç yıldır benzeri programları uygulayan Brezilya ve Meksika ofislerinin detaylı geri bildirimleri, kendi programlarıyla ilgili iç görüleri ve değerlendirme sonuçları ile program metriklerini karşılama oranlarını görmek programımız için önemli birer karşılaştırma imkanı yarattı.

Utku Tuncay

Endeavor İş Geliştirme Direktörü