Geri dön

Endeavor Blog: İTÜ’de Bigbang Yaratan 6 Nokta

26 Nov 2015 BLOG ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi kendine misyon edinmiş bir kurumun çalışanı olarak, 14 Kasım’daki Bigbang’e katılmak benim için çok büyük bir keyifti. Etkinliğin başından sonuna kadar programın bir parçası olan herkesin emeğini ve heyecanını gerçekten de içimde hissettim. Bigbang’ı benzer etkinliklerden bana göre çok daha öne çıkmasını sağlayan 6 konuyla sizinle de paylaşmak istiyorum:

İtü Çekirdek ekibi ve girişimcileri uzun süredir kolektif bir akıl çıkarmaya yönelik hareketli şekilde çalışıyordu, bu etkinlik de bu çabanın bir meyvesiydi.

Girişimcilerin geçmişlerine, ekiplerine ve iş planlarına bakınca sahip oldukları önceliğin para kazanma hırsı değil, başarı iştahı olduğunu görüyorduk.

Girişimci sunumlarının hepsi net ve belirli standartlarla çok güzel çerçevelenmişti. (Kaliteli bir sunumun ne kadar önemli olduğunu girişimcilere anlatmakta her gün zorlanırken, bu gençlerin sunumları ilaç gibi geldi.)

Salonun hem içinde, hem dışında, Türkiye’de zor rastladığımız bir organizasyon ve düzen vardı.  Sahne ve görseller Serdar Kuzuoğlu’nun performansıyla birleşince gerçekten de “Wow effecti” yaşandı.

Eurovision vari puanlama sistemi hem sponsorlar hem de girişimciler açısından çok akıllıcaydı. Bana sanki Deniz Hocanın bu işte bir parmağı var gibi geldi:)

Mentorluk ihtiyacının anlaşılması. Şirketlerin hazırlık süreçlerinde, mentorlar arka planda önemli bir rol oynadılar. Unutmayın ki Silicon Valley hikayesi de Fairchild Semiconductor’ı kuran 8 kişinin melek yatırımcılık ve mentorluğuyla başlar. (Bu hikayeye ve bu hikayeden Endeavor’ın çıkarttığı misyona ulaşmak için:http://share.endeavor.org/pdf/HDSVBSV.pdf )  Önümüzdeki 50 sene San Francisco’da olanlar burada birebir yaşanmayacak olsa da, Endeavor olarak mentorluk modelinin faydalarını dünyanın dört bir yanında defalarca yaşandığını gördük. Bizim girişimcilere sağladığımız en büyük avantaj, sektöründe uzman isimlerle ve üst düzey yöneticilerle kaliteli mentorluk ve networkingdir. Bigbang’de de mentorların büyük emeğini gördük ve ödül töreninde de hakları teslim edildi, Endeavor mentorlarını da en ön planda görmek bizim için çok gurur vericiydi. Endeavor Türkiye mentorlarının listesine ulaşmak isterseniz: http://endeavor.org.tr/Endeavor-kimdir/mentor-agi/

Girişimciler, Mentorlar, katılımcılar. Ön ve arka plandaki İTÜ Çekirdek ekibi… hepiniz harikaydınız!

Bu yolun sonu unicornlara çıkar…

ALİHAN ALOĞLU

Girişimci Seçim ve Hizmet Müdürü