Geri dön

Endeavor Blog

16 Oct 2015 BLOG ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK

Öncesi ve Sonrasıyla Startup İstanbul

 

Geçtiğimiz hafta 3-5 Ekim tarihlerinde, artık gönül rahatlığıyla bölgenin en büyük startup konferanslarından biri haline geldiğini söyleyebileceğimiz Startup Istanbul etkinliği düzenlendi. Açıkçası ülkemizin içinde bulunduğu karamsar atmosferde bu etkinlik en azından ülkemizi girişimcilik anlamında güzel günlerin beklediğinin bir anlamda habercisi oldu. Bu sene Startup İstanbul’a aralarında önemli konuşmacıların ve yatırımcıların da olduğu 40 ülkeden insan katıldı. Etkinlikteki startup yarışmasının birincisi ise Kenya’lı bir girişim oldu. MENA bölgesindeki girişimcilerin ve yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi Istanbul’un bölgenin hub’ı olma yönündeki algısını kuvvetlendirdi.

Etkinlikten önceki akşam Endeavor Yönetim Kurulu üyesi Sina Afra, Startup Istanbul’un konuşmacılarına, yatırımcılarına ve Endeavor Network’üne eşiyle birlikte ev sahipliği yaptı. Yemekte konuştuğum özellikle yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki karışık ortama rağmen özellikle teknoloji girişimciliği sektöründeki gördükleri büyümeden oldukça memnun ve heyecanlı olduklarını söylediler. Etkinlik sonrasındaki akşam ise San Francisco merkezli bir bankanın temsilcileriyle Endeavor girişimcilerini bir araya getirdik. Burada da aldığım bilgi son yıllarda Türkiye’ye olan ziyaretlerini sıklaştırdıklarını, gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye’de gördükleri potansiyelin oldukça yüksek olduğu yönünde. Tabi etkinliğin hemen sonrasında Dave Mcclure yönetimindeki 500 Startups’ın Türkiye’ye özel 15 milyon dolarlık fonu duyurması da yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisini doğrular nitelikte oldu.

Sonuç olarak Türkiye her geçen gün girişimcilik konusunda kendini geliştiriyor. İnsanların aklındaki girişimcilik algısı iyi yönde değişiyor ve girişimcilik gerçek bir kariyer alternatifi haline geliyor. Etohum’un konfrenslarına 4.katılışımdı ve her sene hem etkinliğin hem de ekosistemin gelişmeyi izlemek heyecan verici. Tabi ki startup merkezi olarak anılan Silikon Vadisi, Londra, Tel-aviv gibi bir hub olmak için daha çok gidecek yolumuz var. Bunun için girişimcilik eğitiminin yaygınlaşması, devlet desteklerinin artması, başarılı rol modellerin öne çıkması ve exit sayısının fazlalaşması gibi birçok etmen var. Ancak güncel durumu 5 sene öncesiyle karşılaştırdığımızda şu anda ortaya çıkan girişim ve girişimcilerin kalitesi, yatırım ve ilgili kuruluşların sayısının artışı ve taze exitler doğru yolda olduğumuzu doğrulandığını düşünüyorum.

Yazımı etkinliğin konuşmacılarından Steve Blank’in bir sözü ile bitirmek istiyorum; “A startup is a temporary organisation that is designed to search for a repeatable and scalable business model.” Bu sözü hem – henüz kendisi bir startup olan Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine-  olan bakışımızda, hem de kendi girişimlerimizde aklımızdan çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Doğru model arayışımızı devamlı olarak sürdürmemiz dileğiyle…

 

Endeavor Türkiye

Girişimci Seçim ve Hizmetler Yetkilisi

Semih Kalvo