Geri dön

Endeavor Connect’in 2. Atölyesi: ‘Finans ve Yatırım’

16 Sep 2020 Endeavor Connect

Endeavor’ın girişimcilerle iş dünyasını bir araya getirdiği Endeavor Connect Programı’nın Finans/Yatırım Atölyesi 15 Eylül Salı günü gerçekleşti. Atölyede girişimciler için pandemi öncesi ve esnasında yatırım almak, lokalizasyon sürecinde işbirlikleri kurmak, çalışan ve partnerleri desteklemek gibi başlıklar üzerinde duruldu. Endeavor Connect, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği, TÜRKONFED ortaklığı, iyzico ve Oracle Türkiye partnerliği ve Viveka işbirliği ile düzenleniyor.

  • İlk panelde Akinon Kurucu Ortak & CEO’su Tolga Tatari ve Insider Kurucu Ortağı Muharrem Derinkök; perakende pazarının krizlere alışkın, adaptasyonun hızlı ve dolayısıyla beklentinin yüksek olduğu bir pazar olduğunu belirtti.
  • Kurucular; “krizi oluşturan kriz beklentisidir” diyerek hızlı hareketlerle her ülkede farklı bir kurtarma planı oluşturmuş, işe alıma devam etmiş ve geleceğe yönelik bir yol haritası oluşturmuş. Buna ek olarak “yabancı yatırımcı”nın ne kadar kurtarıcı olduğunu vurguluyorlar.
  • FineDine Kurucu Ortak & CEO’su Duygu Kutluoğlu Kılıç, Pisano Kurucu Ortak & CEO’su Özkan Aykut Demir ve Userguiding Kurucu Ortağı Osman Koç’un ağırlandığı “Yatırım Paneli” kısmında; pandemi öncesi ve başlangıcında yatırım almış üç kurucunun deneyimlerini dinledik.
  • Duygu Kutluoğlu Kılıç’ın konuyla ilgili yorumunu faydalı bulduk: “Yatırım sürecini nakit akışının istenildiği gibi gitmediği dönemlerde bile ertelememek gerek. Yatırımcıya “Ben şirketi devam ettirmek için elimden geleni yaptım ve yapıyorum’u göstermek çok önemli”.
  • Önünü görmenin zor olduğu süreçlerde bir girişimci olarak mevcut yatırımcı ile ilerlemenin, bir yatırımcı olarak da mevcut portföye yatırım yapmanın hız ve güvenilirlik açısından faydalı oluşu ikinci panelde bolca konuşulan bir konu oldu. Bunun yanı sıra hem çalışan hem de müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için çabalamanın ve hazırlıklı olmanın katma değerine sıkça değinildi.
  • Farklı aşamalardaki girişimcilerden finans ve yatırım konularını dinledikten sonra son söyleşide de bir yatırımcının fikrini aldık. Angel Effect Kurucu Ortak & CEO’su Orhan Bayram; yatırıma erişim, melek yatırımcının girişimciye ulaşması, uluslararası açılım gibi konularda problemler yaşanan bu dönemde yatırımcıların portföylerindeki şirketler batsa bile, toparlanıp farklı bir yol izleyerek ekosisteme yeniden dahil olabileceğini ve büyümenin bu deneme yanılma yöntemiyle pekişeceğini hatırlattı. Orhan Bayram’ın aşağıda belirttiğimiz yorumu dikkat çekici:

“Yatırımcıların sağlıklı gözlem yapabileceği bir saha oluştu, daha hızlı ve belki daha fazla yatırım yapmak söz konusu, fakat iyi şirketlerin halen göz önüne çıkıyor. Bu dönemde özellikle yurt dışından gelebilecek bir ortak yatırımcı ile çalışmak son derece faydalı olacaktır.”

22 Eylül Salı günü gerçekleşecek 3. Endeavor Connect Atölyesi’nin konusu Satış/Pazarlama olacak.