Geri dön

Endeavor ve Akbank İş Birliğiyle Yürütülen CaseCampus Girişimcilik Programı, 6. Dönemi ile 75 Mezun daha verdi!

16 Jul 2019 BASIN BÜLTENİ BASINDA CASECAMPUS

Akbank iş ortaklığında Endeavor Derneği tarafından yürütülen genç girişimcilik programı CaseCampus, bu sene Bootcamp formatında, dört gün süren yoğun içeriklerle düzenlendi. Seçim ile programa dahil olan 75 üniversiteli ve yeni mezun genç arasında girişimci düşünce yapısını geliştirmeyi hedefleyen CaseCampus, Bahar 2019 Dönemi’ni 14 Temmuz’daki Kapanış Konferansı ile tamamlayarak 6. Dönem katılımcılarını mezun etti. Bu dönem ile CaseCampus Programı, toplamda 432 mezun vermiş oldu.

Gençleri girişimci olma yolunda destekleyerek ülke ekonomisi için ürettikleri değeri artırmalarını hedefleyen bir girişimcilik öğrenim programı olan CaseCampus, girişimcilikle ilgilenen potansiyeli yüksek gençleri desteklemek hedefiyle yola çıktı. Katılımcılar program boyunca, Türkiye’den son yıllarda çıkmış ve dünyaya açılmış başarılı girişimlerin vaka çalışmaları aracılığıyla şirketlerin büyüme aşamasında yaşanmış ikilemlerini girişimcilik akademisyenleri önderliğinde inceleyip, bu ikilemlere alternatif çözümler arıyor. Bu sene 11 – 14 Temmuz tarihleri arasında 4 günlük bir Bootcamp programı formatında gerçekleşen program boyunca katılımcılar, girişimci düşünce yapısına yönelik atölyeler ve eğitimlerle girişim dünyasını yakından tanıma fırsatı buluyor. Program, girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak düşünen öğrencileri ve genç mezunları yenilikçi bir öğrenim ve networking ortamında başarılı Endeavor girişimcileriyle buluşturuyor.

CaseCampus’e bu dönem katılan gençlerle toplamda 450’ye yakın genç CaseCampus’ten mezun oldu. Mezunların 60’ı program süresince ya da sonrasında kendi girişimini başlatarak CaseCampus ile girişimcilik yolunda ilk adımlarını attılar. Bu girişimciler ayrıca yine Endeavor ve Akbank tarafından yürütülen farklı programlarla desteklenmeye devam ediliyor.

CaseCampus Bootcamp, Türkiye’nin Farklı İllerinden Birçok Parlak Genci Ağırladı  

Türkiye’nin tüm şehirlerinden üniversite lisans öğrencileri ve son beş yılda mezun olmuş kişilere ücretsiz olarak sunulan programa başvurular casecampus.org sitesi üzerinden alındı. Gelen 600 başvuru titizlikle değerlendirildi ve 75 finalist, CaseCampus Fellow’u olarak programa katılmaya hak kazandı. Katılımcıların üçte ikisi İstanbul’dan, üçte biri ise aralarında Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon, Konya ve Aksaray gibi illerin bulunduğu Türkiye’nin farklı bölgelerinden programa dahil oldu.

Armut, Kolay IK, Kolektif House, Modacruz ve Scotty Kurucuları da CaseCampus Bootcamp’teydi

Program, 11 Temmuz 2019’daki program açılışında fikirden iş modeline geçiş aşamalarına odaklanan egzersizlerle başladı. 4 günlük süreç boyunca Başak Taşpınar Özdeğim (Armut), Civan Batuhan Orhan (Kolektif House), Efecan Erdur (Kolay IK), Melis Güçtaş (Modacruz) ve Tarkan Anlar (Scotty) gibi Türkiye’nin önde gelen girişimcileri ile düzenlenen söyleşilerin yanında iyzico COO’su Orkun Saitoğlu ve Keiretsu Forum’dan Emir Uzunoğlu da program katılımcıları arasındaydı. Programda ayrıca eski dönemlerden mezun olup kendi işlerini kuran Burak Sönmez (Glocalzone), Erdem Lafcı (The Apps) ve Serkan Türkoğlu (Tarifebilir) bir panel ile programa katıldı. 4 gün sonunda programı başarıyla tamamlayan Fellow’lar katılım belgelerini almaya hak kazandı.

Programın temel misyonu olan girişimci düşünme yapısını güçlendirmek adına ayrıca Kolektif House’a bir gezi düzenlendi. Program boyunca katılımcılar, networking etkinlikleriyle kendi aralarında da bolca görüşerek potansiyel iş birliklerinin temellerini attılar.

Katılımcılar, Program Sonrasında da Destekleniyor

Mezun olmaya hak kazanan Fellow’lar, Akbank ve Endeavor Derneği’nin inisiyatifiyle, program sonrasında girişim ekosistemindeki Start-up’lar, yatırımcı kurumlar, Akbank ve diğer temsilcilerde staj ve iş fırsatlarına yönelik olarak değerlendirmeye alınıyorlar. Bunun yanı sıra kendi girişimini kurmuş olan mezunlar, 2019 Sonbahar döneminde uygulanacak yoğun mentörlük ve eğitim programı StartupCampus için değerlendirmeye alınacaklar.