Geri dön

Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli’nin Bloomberg HT Röportajı

10 Aug 2018 BASINDA GİRİŞİMCİLİK

Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli 9 Ağustos Perşembe günü Bloomberg HT’de Arzu Maliki’nin sunduğu ‘Üst Düzey’ Programı’na konuk oldu. Programda, girişimcilik ekosisteminde dünyadaki ve Türkiye’deki son trendlerden, startup’lara yapılan yatırımlardan, 2018 yılında girişimcilerin odaklanması gerekenlerden bahsedildi ve Endeavor Girişimcileri değerlendirildi.

Dolu dolu geçen programda Kurttepeli, birinci önceliğin Türkiye gibi genç nüfusun ağırlıklı olduğu bir ülkede gençleri ekonomiye dahil edip, onları katma değer yaratmaya ve üretken olmaya teşvik etmek olduğunu belirtti. Şirketini kurmuş olanlar içinse global düşünmenin kaçınılmaz olduğu belirtildi. Endeavor Girişimci Şirketi Insider’ı örnek gösteren Kurttepeli, 14 ülkede ofisleri olan Insider’ın ilk kurulduğu yıllarda kazancının 95%’inin Türkiye’den gelirken bugün bu yüzdenin 10’a düştüğünün, ve bu şekilde Insider’ın kendini diğer şirketlerden daha fark edilebilir kıldığının altını çizdi. Endeavor’ın altını çizdiği “etkin girişimci” kavramının KOBİ’den farklı olduğunun üzerinde duran Kurttepeli, etkin girişimcinin ezber bozan ve etki yaratan girişimciler olduğunu söylerken Endeavor mentör ağının hızlı büyüyen şirketlere verdiği desteği paylaştı. Yatırım süreçleri konusunda Kurttepeli, “Girişimciler için fonlama önemli ama ben bugüne kadar para bulamayan iyi girişimci çok görmedim.” dedi.

Girişimcilik ekosisteminin her yönüyle yakından ilgili olan Emre Kurttepeli’nin kendisi de bir girişimci. Mynet’in Amerikalı ortağının, hisselerini Emre Kurttepeli’ye satmış olması dikkatleri çekmişti. Bununla ilgili olarak Kurttepeli: “Her zaman derim, iyi girişimci herkesin yaptığını değil, yapmadığını yapandır.” dedi.

Röportajın tamamını izlemek için: https://youtu.be/aIIhpn5aMsE