Geri dön

EndeavorBlog: Yeni Kuşak Girişimcilerle Tanışma

5 Nov 2015 BLOG SEÇİM PANELLERİ

Özet

Geçtiğimiz haftalarda, EY ve Endeavor’ın global seviyedeki işbirliği çerçevesinde, Fas’ta düzenlenen Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’ne (ISP) katıldım. Panelde yeni kuşak girişimcileri tanımanın yanı sıra, ilham veren dünyanın önde gelen çeşitli şirket yöneticileri, liderleriyle beraber panelist (jüri üyesi) olma imkânına sahip oldum. Endeavor Uluslararası Seçim Paneli, her yönüyle motivasyon sağlayan harika planlanmış dolu dolu üç gün süren bir etkinlikti.

Düşünme zamanı

Seçim paneline isimlerini saymakla bitiremeyeceğim son derece değerli dünya liderleri ile beraber katıldım. Onlarla beraber zaman geçirmek, girişimcileri değerlendirme sürecinde ve mülakatlar sırasında uyguladıkları farklı yöntemleri izlemek benim için unutulmaz bir deneyimdi.    

Bu denli geniş kapsamlı görüş ve fikirleri bir arada duymak, EY bünyesinde üstlendiğim rolü ve EY’ye sağladığım katkıyı farklı bir gözle yeniden değerlendirmeme fırsat verdi. Müşterilerimize ve iş birliği içinde bulunduğumuz organizasyonlara sağladığım katkının, büyük ölçüde insanlarla kurduğum iletişim ve network sayesinde edindiğim farklı görüşlerden kaynaklandığına karar verdim. Sonuçta, bir kişi karşılaştığı durumu ve zorluğu bana aktardığında, çözümü sadece benden değil, küresel bir iletişim ve işbirliği ağından alıyor diyebilirim.

Girişimciler için EY’nin ne ifade ettiğini anladım

Endeavor ve girişimcilerinin EY hakkındaki izlenimleri ISP’de edindiğim en önemli bilgiler arasında yer alıyor. Girişimcilerin tümü EY’yi tanıyorlardı ve ayrıca “EY Vantage Program”ına (EY – Endeavor işbirliği çerçevesinde, girişimcilerin bulundukları ülkelere toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamak amacıyla, EY’ın Endeavor girişimcilerine ücretsiz olarak sağladığı destek projesi) katılmak istediklerini belirttiler.

Elbette bunları duymaktan çok mutlu oldum, ama bir taraftan da EY’nin uyguladığı diğer proje ve programları, örneğin, bu sene Türkiye’de de uygulamaya başlayacağımız “Enterpreneurial Winning Women /Girişimci Kadın Liderler Programı” ve şirket ortağı olmak isteyen üst düzey yöneticilerin gelişimine yönelik bir program olan “Global Next Gen”i ve diğer bir çok EY destek hizmetlerini daha çok anlatmamız gerektiğini düşündüm. Bunlar Endeavor girişimcilerinin bir parçası olmasını isteyebileceğimiz çok yararlı programlar.

Bir de şu aklıma geldi: “Acaba Endeavor ile bağlantılı olmayan girişimcilerin EY hakkındaki düşünceleri nedir? Özellikle Girişimcilik ekosistemini desteklemek adına yapmakta olduklarımızı ve sunabileceğimiz hizmetleri biliyorlar mı?” Kısaca, ofise döndüğümden beri kafamda beliren çok şey var.

Endeavor Türkiye’nin girişimci adayları ile tanışma

Son olarak belirtmek isterim ki, Türkiye’den katılan Endeavor girişimci adayları olan “Formalis” ve “Konuşarak Öğren”i tanıdığıma da ayrıca mutlu oldum. Her ikisi de çok başarılı olacağına inandığım müthiş girişimler. Belki de geleceğin “Yemeksepeti” olacaklar…? Belki ikisi birlikte Türkiye’den Marakeş’e gitmek için daha kısa bir yol bulurlar:) Marakeş’e hep birlikte epey uzun süren bir yolculuk yaptık da…

 

Demet Özdemir

Partner, EMEIA Strategic Growth Markets Leader

EY TURKEY

 

Uluslararası Seçim Paneli haberini okumak için tıklayınız.