Geri dön

Genç Girişimleri Büyüme Yolunda Destekleyen StartUpCampus Programı Başladı!

28 Nov 2019 GİRİŞİMCİLİK STARTUPCAMPUS

Endeavor Türkiye ve Akbank işbirliğinde, erken aşama Startup şirketlerin büyümesini desteklemek amacıyla hazırlanan StartUpCampus Programı’nın açılış atölyesi 27 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti.

Endeavor Türkiye ile Akbank iş birliğiyle hayata geçirilen genç girişimcilik programı StartUpCampus, girişimini kurmuş genç girişimcileri desteklemek üzere 2. defa başladı. 3 ay sürecek olan StartUpCampus Programı ile girişimciler farklı alanlarda sunulan atölye, mentörlük ve networking seansları ile girişimlerini büyütmeye odaklanıyor.

StartUpCampus Programı 2. Dönemi Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen ve Akbank KOBİ Bankacılığı Müdürü Gökalp Yanıkçı açılış konuşmaları ile başladı. Aslı Kurul Türkmen, “Görüyoruz ki, şirketleri benzer seviyede olan girişimcileri bir araya getirdiğimizde bile sihirli bir ortam oluşuyor.” dedi.

Analist Ali Erhat Nalbant günün ilk içeriği olan ‘StartUp Lean Analytics’te 14 girişime farklı iş modellerine özgü kullanılan metrikleri anlattı ve katılımcılara kullandıkları metriklerle ilgili geri bildirim verdi.

Prisync kurucu ortağı Burç Tanır ise Endeavor İş Geliştirme Direktörü Utku Tuncay ile yaptığı söyleşide StartUpCampus girişimcileriyle kendi yolculuğunu, yolculuğun kritik noktalarını, Prisync’in aldığı yatırımları, yurt dışı açılımını, keşkelerini ve önerilerini paylaştı.

Girişimlerini daha detaylı anlatmak için iş modeli kanvasını kullanan girişimciler, StartUpCampus’teki ilk ‘pitch’lerini yaparak Akbank ve Endeavor ekibinden profesyonel geri bildirim aldı.

Son içerikte ise Akbank KOBİ Ürün Müdürü Gökalp Yanıkçı, Paraşüt’ün kurucu ortağı Andaç Türkmen ile Kolay İK’nın kurucu ortağı Efecan Erdur’un girişimcilerle deneyimlerini paylaştığı paneli modere etti. Andaç: “Roller coaster effect’i birebir yaşadık. Bir gün dünyayı kurtarıyor gibi hissediyorsunuz bir gün battık diyorsunuz. Bu zamanla rayına oturuyor, ne dünyayı kurtarıyorsunuz ne de batıyorsunuz.”

Ekonomist Özgür Demirtaş ise, programa sürpriz konuşmacı olarak katılarak 14 şirketin iş modellerini dinledi ve şirketlere geri bildirim verdi.
Özgür Demirtaş “StartUpCampus Programı’na katılan girişimciler, bizim geleceğe yatırımımızdır. Ülkemizdeki gençlerde ciddi bir potansiyel var ve buradaki girişimciler yarın ülkenin ekonomisini şekillendirecek.”

Programa seçilen girişimciler kimler?

Programa şirketini kurmuş veya erken aşama ürününü pazara sunup ilk satışını gerçekleştirmiş, 35 yaşın altındaki 14 genç girişimci seçildi. Ortalama katılımcı yaşının 27, ortalama şirket yaşının 1,5 yıl ve ortalama çalışan sayısının 8 olduğu programa seçilen girişimciler ve şirket isimleri aşağıdaki gibi:

· Burhan Tutan – Admuuv
· Furkan Esad Köroğlu – AtıkNakit.com
· Ferhat Babacan – Bluedot
· Burak Kartal – Fikir Değirmeni
· Nilsu Sertatıl – Glamy
· İlker Elal – Minorpreneurs
· Aladin Ege Sürekli – Omnisight
· Semih Emre Özcan – Packupp
· Hatice Kulak – Pollective
· Fatma Ertürk – Safe-Tech
· Çağlar Aksu – Sensemore
· Burak Özbek – Torbala.com
· Utku Kuru – Trakya’dan Evinize
· Ercan Pilcioğlu – Wask