Tüm Girişimcilerimiz

Ahmet Sarı, Tolga Tatari

Kurucu Ortaklar

Hakkında

Akinon

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markalarının, omni-channel operasyonlarını yapmalarını sağlayan ticaret platformu Akinon; 2017 yılında, Ahmet Sarı, Çağrı Orçan ve Tolga Tatari tarafından kurulmuştur. Tamamen bulut teknolojileri üzerinde çalışan bu platform, içerisindeki çözümleri ile markalara, müşterilerine dokunduğu her noktada benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşatmalarına olanak vermektedir. Kurulduğu ilk iki yıl içerisinde, 17 kat büyüme yakalayarak sektör lideri olmuştur. Geliştirdiği yeni teknolojilerle, dijitalleşen ticaretin geleceğine ışık tutan Akinon, 2020 yılının başında, Venture Capital Fonu SmartFin’den 5 milyon dolarlık yatırım desteği almıştır. Bu yatırım ile Türkiye’de yakaladığı başarıyı global ölçekte de sürdürerek ürettikleri teknoloji tüm dünyaya ihraç etmeyi hedeflemektedir. Perakende e-ticaret platformu endüstrisinde yerel bir lider haline gelen Akinon, 250 çalışanı ile 80’den fazla markaya çözüm sunmaktadır.

Ahmet Sarı

Bilgi Üniversitesi’nden mezun olan Ahmet Sarı, profesyonel iş hayatına, reklamcılık alanında şirket kurarak başladı. Girişimcilik tecrübesinin ardından, 2003-2006 yılları arasında dış ticaret faaliyetlerinde bulundu. 2007 yılında Akinon Design Studio’ya ortak oldu. 2008 yılında, ortaklarıyla Türkiye’nin ilk özel online satış platformu Markafoni’yi kurdu. Markafoni ile birlikte 5 ülkede yaklaşık 20 e-ticaret şirketinde kurucu, Yönetim Kurulu Üyesi / Başkan, Yönetici ve yatırımcı pozisyonlarında yer alan Sarı, 2014 yılında, Markafoni’deki, hisselerini dünyanın ilk 10 internet şirketi içerisinde yer alan Naspers Group’a devretti.

2010-2014 yılları arasında CNBC ve Fortune Magazine tarafından 40 yaş altı en başarılı girişimciler arasına gösterilen Ahmet Sarı, 2017 yılından bu yana ortakları ile kurduğu Akinon’da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Tolga Tatari

Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü mezunu olan Tolga Tatari; iş hayatına,21 yaşında, büyük işletmeler için web tabanlı yazılım projeleri geliştirmek üzere kurduğu kendi şirketi ile başladı. Projelerin kodlama ve yönetim aşamalarını kendisi üstlenen Tatari, 2008 yılında ortakları ile birlikte Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından olan Markafoni’nin temellerini attı. Şirketin, 5 ülkede 20’den fazla e-ticaret sitesi oluşturmasına ve yönetimlerine destek verdi. 2014 yılında Markafoni’deki hisselerini Naspers Group’a devreden Tolga Tatari, 2017 yılında ortakları ile omni-channel operasyonları yapmayı sağlayan ticaret platformu Akinon’u kurdu.

Girişimcilik ruhundan vazgeçmeyen ve bu alanda çalışmalarını sürdüren Tatari, yarı zamanlı olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencilerine e-ticaret dersleri vermektedir.