Tüm Girişimcilerimiz

Bülent Tekmen

Kurucu Ortak ve Global CEO

Hakkında

About Colendi:

Colendi is a multifunctional banking as a service platform that democratizes banking services for consumers, merchants, and financial institutions to overcome the limitations associated with legacy banking. Colendi is moving forward with the goal of solving a chronic financial problem that directly affects more than three billion people who do not have bank accounts and more than five billion people who cannot get loans.

Colendi develops unique services based on scoring algorithms, combining new generation financial technology solutions utilizing artificial intelligence and big data. Together with its platform partners and strategic business allies, Colendi provides fast and easy access to loans with buy-now-pay-later model as well as other distinct financial services to 7M users as of today. By increasing users’ literacy level, Colendi helps them save through micro-investment platforms.

 

Colendi Hakkında:

Colendi, tüketicileri, şirketleri ve finans kurumlarını bir araya getirerek bankacılık servislerini demokratize eden bir finansal hizmetler platformudur. Colendi, 3 milyardan fazla banka hesabı olmayan ve 5 milyardan fazla kredi alamayan kişiyi doğrudan etkileyen kronik bir finansal soruna çözüm olmak hedefi ile ilerlemektedir.

Yeni nesil finansal teknoloji çözümlerini yapay zeka ve büyük veri ile birleştirerek skorlama algoritması üzerine kurulu farklı servisler geliştiren Colendi, platform ortakları ve stratejik iş ortakları ile birlikte bugün itibari ile 7 milyon kullanıcısına şimdi al sonra öde ile hızlı ve kolay krediye ulaşım sağlamakta ve finansal okuryazarlık düzeyini artırarak Colendi mikro yatırım platformları aracılığı ile birikim yapabilmelerini sağlamaktadır.