Tüm Girişimcilerimiz

Kaan Karamancı, Mehmet Ecevit

Kurucu Ortak

Hakkında

Gram Games is a venture-backed global mobile game company and the creators of global hits 1010! and Merged!. Founded in 2012 with headquarters in Istanbul, Turkey, Gram Games has built a team of industry professionals focused on creating engaging games for mobile platforms.
Başarılı ve eğlenceli oyunlar kurma tutkusuyla yola çıkan beş yakın arkadaş tarafından 2012 yilinda kurulan GramGames, alaninda oncu bir şirket olarak emin adımlarla ilerliyor. Su anda 50 milyondan fazla kullanıcısı olan Gram Games’in en büyük hedefi oyunlarinin dünya üzerindeki her telefonda yüklü olması. Birden fazla ürünü bulunan şirketin ilk ve en önemli oyunlarından biri olan “1010” 65 milyon indirilmesinin ardindan, ikinci oyun Lumino, bir hafta içerisinde App Store’da 1 numaralı oyun haline gelmiştir ve dünya çapında başarılarını kanıtlamıştır. 35 kişilik bir takım ile yoluna devam eden Gram Games, yatırımlar ile gelecekte heyecanli ve gelişmiş oyunlar cikararak pazardaki yerini daha da genişletmeyi hedefliyor.

Mehmet Ecevit

A self-taught programmer, an entreprenuer, the leader and CEO of Gram Games, Mehmet Ecevit has been in the process of many successful enterprices since 2007. His latest venture, Gram Games was established in 2013 with 5 young but ambitious developers/artists. Within their ascending journey new ideas bloomed and throve, enabling them to create worldwide hits 1010! and Merged!. Nowadays, the company has been reaching 65 millions of players globally.
Kaan Karamancı
Kaan is the co-founder of Gram Games – mobile gaming studio and creator of global hits puzzle game, 1010! and Merged!. An MIT engineer and builder of tech companies, he was hands-on in the development of several social and mobile products. He is also an angel investor and advises startup companies in New York and Istanbul. Kaan is currently based in Istanbul. His focus at Gram Games is on developing partnerships and building a company organization that combines the creative strength of indie development with the firepower of larger studios. He is also a private pilot and scuba instructor.