Geri dön

İleri Seviye Endeavor Girişimcileri için Yeni Bir Global Program: Endeavor Outliers

20 Jun 2019 #ONEENDEAVOR BASINDA ENDEAVOR ENTREPRENEURS (EE)

Endeavor Outliers etkinliği, 3-4 Mayıs’ta San Francisco’da gerçekleşti. Etkinliğe Türkiye’den Endeavor Girişimcileri Fırat İşbecer (Commencis) Hande Çilingir (Insider) katıldı. Geçtiğimiz senelerde ise Barbaros Özbugutu ve Nevzat Aydın da etkinlik katılımcıları arasındaydı.

Peki Endeavor Girişimcileri arasından dünyada en başarılı %5’lik dilimin katılmaya hak kazandığı Endeavor Outliers nedir ve girişimciler için ne anlam ifade ediyor? Bu soruyu girişimcilerimiz Hande ve Fırat’a sorduk.

Outliers, Endeavor’ın tüm dünyadan top %5 girişimcilerini ağırlıyor ve ileri aşama ve olağan dışı hızda büyüyen girişimcilerine yönelik içerikler sunuyor. Sizce bu aşamadaki girişimciler hangi alanlarda desteğe ihtiyaç duyuyor? Outliers sizi bu anlamda nasıl tatmin etti?

Fırat: Süratle büyüyen Endeavor firmalarının bu büyümeyi sürdürülebilir hale getirmeleri çok kritik.  Bunun için birçok alanda desteğe ihtiyaçları var. Özellikle organizasyon, küresel operasyonlar, pazarlama ve liderlik alanında dışarıdan destek ve ilham almamız gerekiyor.

Outliers, benzer hedeflere ulaşmaya çalışan, yerel ve global ölçekte fark yaratmış Endeavor girişimcilerini bir araya getirerek çok özel bir topluluk (community) oluşturmayı başardı. Bu topluluk birlikte geçirdiği 2-3 günde birbirlerinden çok şey öğrendi.

Öte yandan daha önce olağan dışı hızda büyümüş ve belirli başarılara ulaşmış dünya çapında girişimcilerle de bir araya gelerek müthiş bir eğitim aldık. Bana en büyük iki faydası Outliers community’nin bir parçası olmam ve çok değerli bir eğitim, ilham sürecinden geçmem diyebiliriz.

Hande: Özellikle, start-up’tan scale-up’a geçiş dönemindeki, hyper-growth girişimciler için çok değerli bir organizasyon. Bu dönemdeki liderlik challange’larından tutun, yönetim kurulumuzla olan iletişime kadar, bir çok farklı konuda, sizlerle aynı seviyedeki diğer şirketlerin kurucuları ile bir araya gelip, deneyimli mentörlerle seanslar yapmak çok faydalıydı. Özellikle, 7-8 kurucunun, süperstar bir kurucu ile yaptığı kapalı seanslar bizim için çok özeldi.

Etkinlikten en çok aklınızda kalan ani/konu/içerik nedir?

Fırat: Misafir konuşmacılar çok ilham verici konuşmalar yaptılar, SAP Concur kurucusu Rajeev Singh‘in yaptığı konuşma çok iyiydi. Singularity University’den Pascal Finette‘in fütüristik sunumu çok ilgi çekiciydi.

Hande: Özellikle, people retention konusundaki içerikler, hem en çok üzerine düşündüğümüz konu olduğundan, hem de her kurucunun cevabını aradığı sorular olduğundan, en fazla akılda kalan konulardı.

Sizce kısa ve uzun vadede kişisel ve profesyonel olarak en çok faydalanacağınız noktalar ne olacak?

Fırat: Outliers’da diğer outliers girişimcilerinden duyduğum bazı yönetim ve iletişim yöntemlerini hemen uygulamaya aldım. Outliers’da önemini daha çok anladığım, Şirketimin değerleri, misyonu ve vizyonu üzerine hemen bir atölye organize ettim.

Hande: Özellikle, Survey Monkey CEO’su ile yaptığımız kapalı seanslarda sorulan, üst düzey yönetici alımı, kültür ve büyüme hakkındaki sorular ve tartışmalardan çıkardığımız cevaplar, hem kısa hem uzun dönemde, hem biz hem de VP’lerimiz için çok faydalı olacak.

Eklemek istedikleriniz:

Hande: Bizler gibi, global bir operasyon yöneten teknoloji şirketlerinin, scale-up döneminde, dünyadaki diğer kurucularla  birlikte, böyle bir programın parçası olmak, bugüne kadarki en faydalı deneyimlerimizden biriydi.

Outliers Hakkında:

Outliers, iki günlük etkinlikte 19 pazardan 30’dan fazla girişimciyi ağırladı. Özel olarak davetli girişimcilerin katıldığı etkinlik, ileri aşama şirketlere yönelik hazırlanan içeriklerle Endeavor ağından, Silikon Vadisi’nden ve iş dünyasıdan liderleri ağırladı. Etkinlik, girişimcilere şirket aşamalarına göre birebir görüşmeler ve endüstri odağında çalışmaların yanında, Endeavor Mentörleri Punit Aggarwal ve John Hamm’in yürüttüğü, liderlik ve büyüme sancıları üzerine tartışma seanslarına katılma ve spesifik ikilemler üzerine konuşma fırsatı sağladı. Etkinliğin ayrı bir parçası olarak Outliers katılımcıları, Endeavor’ın yatırımcı ağı “Investor Network” ve kural bazlı fonu “Catalyst”* Buluşması’nda Linkedin’den Reid Hoffman, Stripe’tan Patrick Collison ve Zoom’dan Eric Yuan ile de bir araya gelme fırsatı yakaladılar.

Endeavor’ın yeni başlattığı Outliers, 2. defa düzenleniyor. Bu etkinlik ve dolayısıyla Outliers konseptinin ortaya çıkması, Scaleup şirketlerin büyümesine odaklanan Endeavor için de farklı bir anlam taşıyor. Endeavor, 2017 yılında 20. Senesini kutladı. Bu süre içinde, ilk zamanlarda seçilen veya çok hızlı büyüme gösteren Endeavor Girişimcileri, Scaleup şirketlerin ihtiyaçlarının ötesinde farklı desteklere ihtiyaç duymaya başladı. Bu sebeple bu şirketler “Outliers” olarak tanımlanmaya başlandı. Artık, Scaleup şirketlerin seviye bazında yaşadıkları zorluklar ve ihtiyaçları arasında da bariz bir ayrışma görüyoruz. Bugün Endeavor, 35 pazar’dan 1800’ün üstünde girişimciyi destekliyor. Outliers ise, istikrarlı ve olağandışı büyüme gösteren, kendi ekosistemlerinde ciddi bir etki yaratmış girişimcileri ağırlıyor.