Geri dön

İstanbul Uluslararası Seçim Paneli’nde Neler Oldu?

25 Oct 2019 #ONEENDEAVOR BASINDA GİRİŞİMCİLİK GLOBAL SEÇİM PANELLERİ

Her yıl, yılda 6 ila 8 kere farklı ülkelerde düzenlenen Uluslararası Seçim Paneli (USP) bu sene San Francisco, Kahire, Madrid, Tokyo, Kito ve Atlanta’dan sonra 21 – 23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Uluslararası Seçim Süreci’nin son ayağı olan USP deneyimimizi sizinle de paylaşmak istedik.

USP, rol model etkisi oluşturacak, ekosisteme maddi ve manevi destek sağlayacak, ölçeklendirilebilir ve istihdam  yaratacak şirketler kuran etkin girişimcileri ağına katmak üzerine tasarlanmış çok aşamalı seçim sürecinin son adımıdır. Her girişimci USP’ye, şirketinin bulunduğu ülkenin Yerel Seçim Paneli (YSP) aşamasını geçmiş ve o ülkenin Ülke Adayı olarak katılıyor. Girişimcinin Endeavor Girişimcisi seçilmesine ise Endeavor’ın mentör, Yönetim Kurulu Üyesi ve öncü girişimcilerinden oluşan panelistler oy birliğiyle karar veriyor.

Birinci Gün – Oryantasyon ve “Welcome Dinner” ile İlk Buluşma

Üç günlük etkinliğin ilk günü girişimcilere eşlik eden Endeavor ekip üyelerinin, girişimcilerin ve panelistlerin oryantasyonu ile başlıyor. Oryantasyonlar, her grubun birbirini kısa bir süre içinde hızlıca tanımalarını amaçlıyor, ekip, girişimciler ve panelistler üç günlük etkinlikle ilgili bilgilendiriliyor. Oryantasyon akşamı düzenlenen “Welcome Dinner”da ise girişimciler, ertesi gün panellerde görüşeceği panelistlerle tanışma imkanı yakalıyor.

İkinci Gün – Paneller ve “Networking Dinner” ile Geri Bildirim

Toplamda 30 girişim ve 30 panelistin katıldığı USP’nin ikinci gününde, girişimci-panelist görüşmeleri gerçekleşiyor. İstanbul USP’de ise paneller Vodafone Park’ta gerçekleşti. Her bir girişimin kurucusu/kurucu ortakları tüm gün boyunca her panelde iki panelist olmak üzere toplamda altı panelistle görüşüyor. Paneller, girişimcilerin panelistlere girişimlerinin hangi probleme çözüm sunmak için kurulduğunu anlatarak başlıyor. Devamında panel, şirketin ürün ve ürün fiyatlandırması, gelir modeli, gelecek stratejisi ve ekip yapısı gibi detaylı iş modelinin, hizmet verdikleri pazar büyüklüğünün, rakip analizinin ve alınan yatırımların incelendiği profillerin üzerinden soru-cevap formatında ilerliyor.

Her panelin sonunda farklı sektör geçmişi olan panelistler girişimcileri değerlendirerek girişimcilere şirketlerini ileri aşamaya taşımalarına yardımcı olacak kritik geri bildirim veriyor. Yoğun günün ardından girişimciler, düzenlenen “Networking Dinner” ile panellerde konuşulan konulara ekleme yapmak ve daha fazla geri bildirim almak için panelistlerle konuşuyor.

Üçüncü Gün – “Deliberations”, “Entrepreneur Day” ve “Feedback Dinner” ile Karar Zamanı

Karar günü olan üçüncü günde girişimciler ile panelistler birbirinden ayrılıyor. Panelistler tüm gün boyunca “Deliberations” esnasında girişimlerin iş modellerini ve girişimcilerin performansını tartışırken girişimciler karar saatini kendileri için özel kurgulanan “Entrepreneur Day”de geçiriyorlar. İstanbul USP’de, Entrepreneur Day’in ilham verici konuşmacısı girişimcilerin yolundan geçmiş Endeavor Girişimcisi Insider’ın kurucu ortağı Hande Çilingir’di. Hande, girişimcilere Insider’ı kurma ve büyütme yolculuğunu ve kendi Endeavor deneyiminden söz etti.

Deliberations ve Entrepreneur Day bittikten sonra sıra girişimcilere sonuçları söylemeye geliyor. İstanbul USP sonucunda 12 ülkeden 16 şirketi yöneten 24 etkin girişimci 91. Uluslararası Seçim Paneli’nde Endeavor Girişimcisi seçildi. Bu girişimcilerden biri de Türkiye Adayı Tarfin’in kurucusu Mehmet Memecan oldu! Mehmet’i  ayrıca kutluyoruz. Seçilen diğer girişimleri görüntülemek için lütfen tıklayın.

Son günün akşam etkinliği ise “Feedback Dinner” oluyor. Feedback Dinner’da, Deliberations’dan çıkan notları girişimcilere iletmek üzere seçilen panelistler girişimcilere geri bildirimde bulunuyor.

USP, katılan tüm girişimcilere eşsiz bir deneyim sunmayı hedefliyor. USP bir yarıştan ziyade bir deneyim, geri bildirim ve paylaşım süreci. İstanbul USP, 17 ülkeden girişimci ve 16 ülkeden katılan mentörü bir araya getirdi. Bir sonraki USP Meksika’da gerçekleşecek, şimdiden tüm girişimcilere başarılar.

Destekçilerimize Teşekkürler!

Bu süreçte bize destek olan Yönetim Kurulumuza, Networking Dinner’a ev sahipliği yaptığı için Yemeksepeti’ne ve Armut, Chef Seasons, Düğün.com, Nebyan, Foriba ve Uniq2go’ya USP katılımcılarına verdiğimiz hediyelerde destekçimiz olduğu için teşekkür ederiz! 

Yazıyı yazan: Eylül Şarer