Geri dön

iyzico Kurucu Ortağı Tahsin Işın’ın Gözünden Endeavor INSEAD

2 Sep 2019

Endeavor Girişimci Şirketleri’nden iyzico’nun kurucu ortağı Tahsin Işın, 18-22 Ağustos tarihleri arasında INSEAD’ın Endeavor ile ortak gerçekleştirilen programına katıldı. Program, liderlik yolculuğunda önemli noktalarda olan Endeavor Girişimcileri’ne özel olarak tasarlandı. INSEAD’ın Singapur kampüsünde gerçekleşen programda, katılımcı girişimciler global açılım, yeni takımlarla çalışma ve tecrübe sahibi olmadıkları durumlara yoğunlaşma şansı buluyor. Program sonunda girişimciler, kişisel liderlik becerilerinin ve takımları üzerinde olan etkilerinin değişimini gözlemleme şansı buluyor.

INSEAD deneyimini Tahsin’den dinledik.

Endeavor ve INSEAD “Leaders at Scale” programını yeni başlattı. Hızlı büyüyen ve önemli bir eşikte olan şirketlerin kurucularına yönelik tasarlanan program sizin için özellikle ilginç bir döneme denk geliyor. Program size neler kattı?
Açıkçası programın hem kendim hem de iyzico adına oldukça öğretici ve faydalı olduğuna inanıyorum. iyzico geçtiğimiz 6 sene içerisinde çok hızlı büyüyen bir firma. Bizim gibi hızlı büyüyen şirketlerin ürün ve hizmet ölçeklendirme süreçlerinin yanı sıra ekibin büyüme süreçlerini de yönetmesi önemli bir konu. Startup’ınızın ilk yıllarında, ekip daha küçükken ekip içerisindeki dinamizmi yönetmek, karar alma mekanizmalarını takip etmek daha kolay oluyor. Fakat 20 kişilik bir ekipten 70’e geçerken başka, 70’ten 160’a geçerken bambaşka sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Bu zorlukları göz önünde bulundurduğumda “Leaders at Scale” programında özellikle “Management Leadership” alanında fayda sağladığını düşünüyorum.
Şirket bu hızda büyürken, bizim de yönetim ekibi olarak kendimizi geliştirmemiz, sürdürülebilir bir büyüme ve ekip yapısı için olmazsa olmaz. Her alanda yüzde yüzün üzerinde büyüyen bir şirketi yönettiğinizde daha önce işlediğini düşündüğünüz birçok yöntem artık geçersiz hale gelebiliyor ve yeni ve daha verimli çözümlere başvurmanız gerekebiliyor. INSEAD programı sırasında birçok farklı ülkeden programa katılan kurucuların benzer sorunlarla mücadele ettiğini görme şansı yakaladım. Etkin bir lider olma konusunu irdelerken zor karar anlarında ekipleri doğru ve verimli yönetme anlamında vizyon açıcı bir oturum deneyimledik.
360 geri bildirim oturumunda da kurucuların çok benzer alanlarda çabaladığını gözlemledik. Alanında uzman bir koç ile yaptığımız geri bildirim seansında şirket içerisinde geri bildirim kültürü nasıl oluşturulur üzerine çok verimli bir tartışma ortamı yakaladık. Daha da önemlisi bu oturumda oluşan beşli grup zaman zaman telekonferans üzerinden bir ara geliyor ve şirket içerisinde geri bildirim kültürünü canlı tutmak üzerine deneyimlerini paylaşıyor. Dolayısıyla tek seferli bir faydadan ziyade sürdürülebilir bir paylaşım ortamı yaratma imkânı yakaladık.

Endeavor şirketleriyle aynı network’te bir araya gelmek nasıl bir deneyimdi? Ortak sorun ve hedeflerde buluştuğunuzu düşünüyor musunuz?
Herkes aynı sorunlarla mücadele ediyor ve açıkçası bunu görmek insanı rahatlatıyor. Bu tarz bir deneyim paylaşımı için diğer Endeavor şirketleriyle bir araya gelebilme imkanı bulmamız bence faydalı oldu. Şunu kabul etmek lazım, kimi zaman gündelik işler içerisinde boğulabiliyorsunuz. Zaman kısıtlı, işler hızlı ilerliyor ve asıl hedefiniz büyümek. Tam da bu noktada sağlıklı, açık iletişimin olduğu bir geri bildirim ortamı yaratmak zor olabiliyor. Bu herkesin ortak sorunuydu ve INSEAD programı sayesinde herkes profesyonel deneyimini paylaşma imkânı buldu.

Programdaki öğrenimlerinizin iyzico için nasıl bir fark yaratacağını düşünüyorsunuz?
Bizim gibi hızlı büyüyen şirketlerde sağlıklı geri bildirim kültürünün yaratılmasının hem ekip kültürü hem de sunduğumuz hizmet kalitesi için önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de geri bildirim vermek ve geri bildirim almak kimi zaman zor olabiliyor. Çok alışık olmadığımız bir yöntem. Bu yüzden “Leaders at Scale” programındaki geri bildirim oturumları iyzico’da bu kültürü oturtmamız için faydalı olacaktır. Exit ve PayU birleşmesiyle beraber önümüzdeki yoğun dönemde de karışılacağımız değişim süreçlerini daha profesyonel yönetme imkanı da bulacağımızı düşünüyorum.