Geri dön

ScaleUp Programı Girişimcileri İnsan Kaynakları’nı Uzmanlardan Dinledi

3 Dec 2019 ETKİNLİK SCALEUP PROGRAMI

Endeavor Türkiye’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği, İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığı ve P&G Türkiye iş birliğinde yürüttüğü ScaleUp Hızlandırma Programı, Yetenek Yönetimi, Ekip ve Kültür içerikleriyle Yemeksepeti ev sahipliğinde 3 Aralık Salı günü gerçekleşti. Armut.com kurucu ortağı Başak Taşpınar Değim, Commencis İK Direktörü Gonca Çetin ve Talentmelon kurucusu Sure Köse Ulutaş’ın konuşmacı olduğu etkinlikte ScaleUp Programı girişimcileri, İnsan Kaynakları, ekip kurma, sıfırdan kültür yaratma gibi konuları ele alma ve tartışma fırsatı buldu.

Etkinlik, Armut.com kurucu ortağı Başak Taşpınar Değim ile Endeavor İş Geliştirme Direktörü Utku Tuncay’ın söyleşisi ile başladı. Değim, önce kurumsal hayattan girişimciliğe kişisel yolculuğunu paylaşarak Armut’un kuruluşundan büyüme aşamasına geçişinde ekip yöntemindeki değişiklikleri, performans ölçmeye ilk hangi noktada karar verdiklerini ve performans değerlendirme sistemlerini zaman içerisinde nasıl daha sistematik bir hale getirdiklerinden bahsetti. Değim, söyleşinin sonunda terfi sistemlerinin yapısı, Armut’un kültürünün temellerini kurarken kullandıkları yöntemler, çalışanlarına verdikleri hisse satın alma yetkisi üzerine gelen soruları cevapladı.

Başak Taşpınar Değim’in söyleşisinin ardından Commencis İK Direktörü Gonca Çetin, ScaleUp Programı girişimcilerine ‘Yeteneğe Erişim ve Elde Tutma’ üzerine sunum yaptı. Çetin, ScaleUp girişimcileri ile, çalışanlarla ne kadar yakın olunması gerektiği, kişileri şirkette uzun süre tutmak veya sirkülasyon sağlamak, çalışana sağlanan yan haklar üzerine konuştu. Çetin, “Aslında insanları tutan şey para ya da yan haklar değil; işini sevmek, değer görmek, şeffaflık gibi değerler. Ekip kurarken farklı karakterlerle çalışmaya, farklı zevkleri olan insanları bir arada barındırmaya ve kadın erkek dengesini sağlamaya dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.

‘Performans Yönetimi Öldü, Sırada Ne Var?’ sunumuyla ‘Yetenek Yönetimi, Ekip ve Kültür’ün son içeriğini sunan Talentmelon kurucusu Sure Köse Ulutaş ise OKR yaklaşımıyla performans geliştirme üzerinde durdu. Ulutaş, “Bir kişinin en iyi haliyle çalışabilmesine etki eden unsurlar arasında işe inanmak, amaca inanmak, ortamını sevmek, geliştiğini/öğrendiğini düşünmek geliyor” diye belirtti.

Sağladıkları içerikler için başta konuşmacılarımız olmak üzere, sponsor ve destekçilerimize ve ev sahipliği için Yemeksepeti’ne teşekkür ederiz!