Geri dön

‘ScaleUp Hızlandırma Programı’nın 5. Buluşması iyzico Ev Sahipliğinde Gerçekleşti!

15 May 2019 GİRİŞİMCİLİK SCALEUP PROGRAMI

Endeavor Türkiye’nin, İSTKA destekli , İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir ortaklığında ve P&G iş birliğiyle yürüttüğü, ‘ScaleUp Hızlandırma Programı’nın 5. buluşması ‘Yetenek, Ekip ve Kültür’ içerikleriyle 14 Mayıs Salı günü gerçekleşti.

Büyüme aşamasına ulaşmış girişimlere yönelik, 6 aylık bir Hızlandırma Programı olarak tasarlanan, kapsamı ve hedef kitlesi itibariyle Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yeni ve farklı bir değer katan ScaleUp Programı, şirketlerin globalleşme ve büyüme hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Etkinlik, iyzico’nun kurucu ortağı Barbaros Özbugutu ile Endeavor İş Geliştirme Direktörü Utku Tuncay’ın söyleşisiyle başladı. Özbugutu scaleup aşamasındaki şirketlerin şirket kültürünü oluşturan en önemli faktörün çalışanlar olduğunun önemini şu sözlerle vurguladı: “Kültür bazen yukarıdan aşağıya yayılan bir olguymuş gibi değerlendiriliyor. Biz öyle düşünmüyoruz. Şirketin içindeki insanlar kültürü belirler yöneticiler değil. O şirkette çalışan insanların toplamı o şirketin kültürünü verir.”

Etkinliğinin devamında ise Commencis’in İK Direktörü Gonca Çetin, ScaleUp girişimcilerine ‘Yeteneğe Erişim ve Elde Tutma’ başlıklı konuşmasında çalışanların şirketi nasıl algıladığını öğrenmek için kullandıkları teknikleri anlattı: “Çalışanların Commencis’i nasıl gördüğünü anlamak için şirketi bir film karakterine benzetecek olsan kime benzetirsin, neden diye sorduk. Spiderman’den Kel Mahmut’a çok güzel ve enteresan cevaplar geldi. Sizin de bunu yapmanızı öneririm.”

Etkinliğin öğlenden sonraki oturumunda ise, programın iş ortaklarından P&G Türkiye İK Müdürü İrem Su Kültür’ün ‘İşe Alım & Performans Yönetimi’ konuşmasıyla devam etti. Konuşmasında İK trendlerine değinen Kültür, işe alım sürecinin ve şirket vizyonunu çalışanlara yaymanın püf noktalarından bahsetti. Son olarak, Oracle İK Direktörü Aylin Özçelik ‘Performans Yönetimi, Liderlik ve Kültür’ üzerine ScaleUp girişimcilerine bir sunum yaptı.