Geri dön

‘ScaleUp Hızlandırma Programı’nın 6. Buluşması ‘Finans ve Yatırım’ İçerikleriyle Gerçekleşti!

28 May 2019 GİRİŞİMCİLİK SCALEUP PROGRAMI

Endeavor Türkiye’nin, İSTKA destekli , İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir ortaklığında ve P&G iş birliğiyle yürüttüğü, ‘ScaleUp Hızlandırma Programı’nın 6. buluşması ‘Finans ve Yatırım’ içerikleriyle 27 Mayıs Pazartesi günü Deloitte ev sahipliğinde gerçekleşti.

Büyüme aşamasına ulaşmış girişimlere yönelik, 6 aylık bir Hızlandırma Programı olarak tasarlanan, kapsamı ve hedef kitlesi itibariyle Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yeni ve farklı bir değer katan ScaleUp Programı, şirketlerin globalleşme ve büyüme hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Deloitte CEO’su Humphry Hatton’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, ScaleUp girişimcilerinden yatırım alanların, süreçte zorlandıkları aşamaları ve 2. yatırım turundan beklentilerini paylaştıkları oturumla devam etti.

Deloitte Finansal Danışmanlık Müdürü Erkan Erken ScaleUp girişimcilerine yaptığı ‘Değerleme, Birleşme ve Satın Alım (M&A)’ konuşmasında değerlemede kullanılan metotlar, M&A sürecinde satıcı tarafın yatırıma bakışı ve EBIDTA-gelir uyarlamaları konularına değindi.

Erkan Erken’in konuşmasını takiben Deloitte M&A ve Vergi Direktörü Fatih Organ ‘ScaleUp Vergi Planlaması ve Dijital Ekonomi’ üzerine girişimcilere kuruluştan exit’e scale-up yolculuğunda vergi planlaması, dijital ekonominin vergilendirilmesi ve yabancı yatırımcı çekmek için yurt dışında şirket kurmanın püf noktalarından bahsetti.

Etkinliğin devamında Yatırım Uzmanı Bora Yılmaz ‘Yatırımcı Beklentileri ve Yatırım Sürecine Hazırlık’ üzerine yaptığı konuşmasında girişimlerin yatırım almasında zamanlamanın önemini “Her zaman yatırıma ihtiyacınız olmayabilir. Yatırım pahalı, hele ki yanlış değerlemeden 5 sene sonra canınızı yakacak bir şey. İhtiyacınız varsa da çok geç olmadan almanız gerekiyor.” sözleriyle vurguladı.

Etkinliğin öğleden sonraki oturumunda Scotty CFO’su Erdem Gülen ‘Scaleup’lar için Finansal Yapı ve İçgörüler’ üzerine yaptığı sunumda Scaleup aşamasında olan girişimlere startup tecrübesi olan Interim veya ‘part time as a service CFO’luk almaları önerisinde bulundu.

Erdem Gülen’in sunumu üzerine BTS & Partners Kıdemli Hukuk Danışmanı Okan Arıcan ScaleUp girişimcilerine ‘Scaleup Hukuki Durum Tespit ve M&A’ başlıklı konuşmasınyla yatırım süreçlerine, hukuki ‘due diligence’ (DD) sürecinin önemi ve yarattığı etkiye değindi ve girişimciler yatırımcı ile girişimci ilişkisinde pay sahipliği haklarını anlattı.

‘Finans ve Yatırım’ buluşmasının son seansında ise Endeavor Catalyst’in Türkiye’den en son yatırım yaptığı girişimimiz ODC İş Çözümleri’nin kurucu ortağı Oğuz Küçükbarak’ın Endeavor Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen ile yaptığı söyleşisiydi. Oğuz Küçükbarak ODC’yi kurduktan 14 sene sonra onları yatırımcı arama kararına iten sebepleri paylaştı: “Yatırımcı arama sebeplerimizden biri, karar alma aşamasında ikilemde kaldığımız zaman o boşluğu doldurmaktı. Diğeri de, bünyeye sizi dışardan ittirip, motive edebilecek bir virüs gerektiğinin önemini anlamamız. Büyük hedeflere ulaşmak için motivasyona ihtiyacınız oluyor.”