Geri dön

ScaleUp Programı’nın 2. Atölyesi’nde Satış ve Pazarlama Konuşuldu

23 Apr 2021 GİRİŞİMCİLİK SCALEUP PROGRAMI

3. Dönem ScaleUp Programı’nda girişimciler, programın 2. Atölyesi’nde Satış ve Pazarlama konuşmak üzere 22 Nisan Perşembe günü bir araya geldiler. Atölye konusu kapsamında B2B ve B2C olmak satış ve pazarlama stratejileri, satış süreci yönetimi, persona oluşturma, lead generation, müşteri edinme, satış maliyeti hesaplama gibi kritik konularda ayrıntılı bilgi alışverişi ve vakalar üzerinden detaylı konu anlatımları yapıldı.

Atölyenin ilk konuğu Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi ve Pronet kurucu ortağı Alp Saul oldu. Saul, girişimcilere satış ve pazarlama konusunda, kendi deneyimlerine de atıfta bulunarak kritik içgörüler aktardı.

Girişimcilerin konu hakkındaki sorularını da yanıtlayan Saul, girişimcilerin takip ettikleri modeller özelinde de tavsiyelerde bulundu. Tavsiyelerden öne çıkanlar şöyle oldu:
– Değer önerinizi ve müşteri edinme maliyetlerinizi iyi belirleyin ve bunları dikkate alarak satış stratejinizi oluşturun.
– Sürekli edinilen gelir (recurring revenue) sizin en değerli geliriniz.
– Satışçılar devamlı eğitiliyor olmalı, sistem kendi kendine çalışıyor hale gelse dahi yöneticiler sahayla temaslarını hiçbir zaman kesmemeli.

Atölyenin ikinci konuğu ise Pragmatic Growth’un kurucusu Serkan Haşlak oldu. Haşlak girişimcilere, aralarında Param, Sovos ve Foriba gibi şirketlerin de olduğu geçmiş deneyimlerinden örnekler vererek farklı satış ve pazarlama stratejilerini aktardı. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Haşlak, geliştirilmesi gereken noktaları işaret etti ve satış ve pazarlama alanda yapılan önemli yanlışlara dikkat çekti. Bu yanlışlardan öne çıkanlar şöyleydi:
– Personaların ‘acı noktalarının’ (pain point) çıkarılmaması
– Satın alma süreçlerinde tek bir personaya odaklanılması
– 60 günden uzun satış döngüleriyle vakit kaybedilmesi

Başta konuşmacılarımız Alp Saul ve Serkan Haşlak olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederiz.