Geri dön

ScaleUp Programı’nın 3. Atölyesi Gerçekleşti!

6 May 2021 GİRİŞİMCİLİK SCALEUP PROGRAMI

3. Dönem ScaleUp Programı’nda girişimciler, programın 3. Atölyesi’nde Yatırım konuşmak üzere 6 Mayıs Perşembe günü bir araya geldiler. Yatırım türleri, değerleme modelleri, yatırımın hukuki boyutu ve bu konularda girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktaların konuşulduğu atölyede katılımcılar ve konuklar arasında bilgi alışverişi ve vakalar üzerinden detaylı konu anlatımları yapıldı.

Atölyenin ilk konuğu Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi, Figopara kurucu ortağı ve Melek Yatırımcı Koray Bahar oldu. Kendi girişimcilik hikayesi üzerinden yatırım ve uluslararası açılım süreçleriyle ilgili içgörülerini paylaşan Bahar, uluslararası açılım düşünen girişimcilere yalnızca Batı ülkelerini değil Asya-Pasifik bölgesindeki potansiyeli de değerlendirmelerini tavsiye etti.

Atölyenin 2. konuğu ERG and Partners’dan Erkan Erken oldu. Katılımcılara şirket değerleme yöntemlerinden ve bunların uygulama alanlarından bahsetti. Her şirketin sektör ve iş modeline göre doğru değerleme modelini belirlemesi gerektiği ve yatırım almadan önce finansal projeksiyonunu yapabilmesinin önemi üzerinde duran Erkan Erken, girişimcilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Atölyenin 3. içeriğinde Kavlak Avukatlık Bürosu kurucu ortağı Fırat Kavlak, SAFE ve KISS başta olmak üzere hukuki açıdan farklı yatırım modellerini ele aldı ve yatırımcı-girişimci arasındaki hak pazarlığı noktasında girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktalara değindi. Girişimcilerin mevzuat odaklı sorularını da cevaplayan Kavlak, program katılımcılarına özel, girişimcilerin danışmak istediği hukuki konularda fikir vermek üzere ofis görüşmeleri düzenleneceğinin de haberini duyurdu.

Atölyenin son konuğu REVO Capital’dan Berkin Toktaş ise ilgili süreçlerini girişimci soruları ışığında yatırımcı bakış açısından değerlendirdi ve girişimcilere strateji geliştirme ve yatırımcılarla olan görüşmelerinde uygulamaları üzere çeşitli tavsiyelerde bulundu;

  • İlk günden global bir vizyonla çıkmış olmak yatırımcı gözünde önemli bir artı.
  • Yatırımcıların dikkatini çektikten sonra onlara zengin verilerle desteklenen projeksiyonlar sunabilmek, sürecin olumlu sonuçlanması açısından kritik. Çoğu girişimci yatırım alma sürecinde karşı tarafa yeteri kadar veri sağlamıyor.

Başta atölye konukları Berkin Toktaş, Erkan Erken, Fırat Kavlak ve Koray Bahar olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Bir sonraki buluşmada görüşmek üzere!