Geri dön

ScaleUp Programı’nın İkinci Buluşması Gerçekleşti!

13 Mar 2019 BASINDA ETKİNLİK SCALEUP PROGRAMI

Endeavor Türkiye’nin, İSTKA destekli , İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir ortaklığında yürüttüğü, ‘ScaleUp Hızlandırma Programı Founders Day ve CTO Day’ P&G Türkiye ev sahipliğinde 12 Mart Salı günü gerçekleşti.

Büyüme aşamasına ulaşmış girişimlere yönelik olarak 6 aylık bir Hızlandırma Programı olarak tasarlanan, kapsamı ve hedef kitlesi itibariyle Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yeni ve farklı bir değer katan ScaleUp Programı, şirketlerin globalleşme ve büyüme hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Etkinliğin açılış konuşmalarının ardından P&G Avrupa IT Direktörü Louit girişimler için kurumsal işbirliklerine dikkat çekti ve bu alanda gerçekleştirilen satın xalmalara değindi.

Nicolas Louit konuşmasını takiben Erdal Uzunoğlu ScaleUp girişimcilerine iş ağı kurma, geliştirme ve korumanın püf noktalarını: “Networking, merhaba demeyi küçümsememekle başlıyor. Bir merhabayla çevrelerinizi birbirinize kullandırabilir, birbirinizin gücü olabilirsiniz.” sözleriyle anlattı.

Etkinliğin devamında mentör ve melek yatırımcı Cem Mimaroğlu moderatörlüğünde Scotty kurucu ortağı ve CEO’su Tarkan Anlar, Scotty’de kurduğu OKR metodunu girişimcilerle paylaştı. Endeavor Türkiye Ülke Adayı Scotty’nin kurucu ortağı Tarkan: “Hedefe ulaşmak için biz OKR sistemi kullanıyoruz. Problemin ana kaynağına inmeye çalışıyoruz. KPI’ları takip ederek nerede etkinliğimizi arttırmamız gerektiğini belirleyerek devam ediyoruz ve bunu tüm ekibe yayıyoruz.”

Günün ikinci oturumunda CTO’lar söz aldı

Günün ikinci oturumu ise CTO Day olarak düzenlendi. Girişimci şirketlerin teknoloji mimarları olan CTO’ların söz aldığı eğitim; Endeavor Ülke Adayı Paraşüt’ün kurucu ortağı ve CTO’su Andaç Türkmen ile Endeavor Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen’in söyleşisiyle başladı.

Andaç Türkmen: “OKR’ı ilk uygulamamız başarısız oldu. Aradan zaman geçtikten sonra tekrar denedik ve başarıya ulaştı. Neyi farklı yaptık? Şirket stratejileri netleştirdik, ürün geliştirme stratejimizi de değiştirdik. Ekip için to do list olmaktan çıktı ve challenge’a dönüştü.”

CTO Day’in ikinci konuğu Scotty’nin CTO’su Hakan Erdoğan’dı. Erdoğan: “Bütün sistemler yeniden tasarlanabiliyor ve tasarlanıyor da. Önemli olan buna ihtiyaç duymanız değil ne sıklıkla ihtiyaç duyduğunuz. Eğer 5 ila 7 yıl arasında yenilemiyorsanız sistemi, o sistem ayakta kalır.”

CTO Day’in son konuğu Endeavor Girişimcisi Armut’un kurucu ortağı Erol Değim oldu. Endeavor İş Geliştirme Direktörü Utku Tuncay ile söyleşi yapan Değim: “En önem verdiğimiz değerlerden biri öğrenmeye açık olup olmaması. Meraklı insanlarla çalışmıyorsanız başarılı olmanız mümkün değil. Bu yüzden mülakat, performans değerlendirmeleri ve terfileri bu ve bunun gibi belirlediğimiz değerlere göre yapıyoruz.”

Etkinliğin öğleden sonraki bölümü bir yandan programa katılan ScaleUp girişimcilerinin P&G Türkiye yönetici ekibine gerçekleştirdiği sunumlarla devam etti.

Etkinliğin görüntülerini izlemek için tıklayın.