Geri dön

Sertaç Taşdelen ile EndeavorConnect Üzerine Konuştuk

12 Dec 2019 #ONEENDEAVOR ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK GLOBAL

EndeavorConnect, Endeavor Ağı’ndan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden katılan yatırımcı ve girişimcileri birebir toplantılarda bir araya getirmek üzere 12 Kasım Salı günü Londra’da gerçekleşti. Girişimci yatırımcı buluşmalarına Türkiye Ağı’ndan Endeavor Girişimi VoltLines’ın kurucusu Ali Halabi, Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi ve Girişimci Şirketi Commencis’in kurucu ortağı Fırat İşbecer, Endeavor Girişimi Yemeksepeti’nin kurucu ortağı Melih Ödemiş ve Endeavor Girişimci Şirketi Binnaz’ın kurucu ortağı Sertaç Taşdelen katıldı. Sertaç Taşdelen ile röportajımızı aşağıdan, Fırat İşbecer’in EndeavorConnect deneyimini anlattığı yazıyı ise buradan okuyabilirsiniz.

Sertaç Taşdelen ile EndeavorConnect Üzerine Konuştuk

 1. Etkinlikten kısaca bahseder misin?
  Londra’da 14 Kasım’da gerçekleştirilen “Endeavor Connect / Investor Network” etkinliğinin adından da anlaşılacağı üzere, Endeavor girişimcileri ile dünyanın önde gelen yatırımcı kurumlarını bir araya getiren bir etkinlikti. Etkinlik, Orrick’ten Chris Grew’in sunumu ile başladı; Chris’in “Negotiating Term Sheets” başlıklı konuşması, yatırımcı konuşmaları öncesi çok faydalı ve yerindeydi. Takiben, Türkiye ekosisteminin bugüne kadarki en büyük exit’ini Yemeksepeti ile yapan Melih Ödemiş değerli tecrübelerini bizlerle paylaştı.
  Öğleden sonra ise girişimcilerin tercihleri ve yatırımcıların ilgisi doğrultusunda adeta bir “matchmaking” sistemi ile girişimciler ve yatırımcıları bir araya getirmek üzere ayarlanan 20’şer dakikalık 10 – 12 toplantı etkinliğin en önemli kısmıydı. Arada 5 dakikalık molalarda heyecanla sunumlarına devam eden girişimci arkadaşların kimi zaman hararetli kimi zaman neşeli sunumlarına şahit olmak, dünyanın en önemli yatırım kurumlarını temsilen gelen kişilerle karşılıklı oturmak bu hikayeye ilk başladığımız günleri düşünürsek adeta bir rüyanın gerçeğe dönüşmesiydi.
 2. EndeavorConnect’e katılan kitleden bahseder misin? Hangi ülkelerden kaç girişimci, kaç yatırımcı vardı?
  Etkinliğe yaklaşık 40 girişimci, 40 yatırımcı katıldı. Türkiye’den Nijerya’ya, İngiltere’den Suudi Arabistan’a uzanan geniş bir yelpazeden olan girişimciler: Softbank’ten Amadeus Capital’a, Kingway’den Earlybird’e birçok farklı sektörden ve büyüklükte yatırımcı vardı. İster Seri A yatırımı arıyor olun ister B veya C, herkese göre muhteşem bir organizasyon idi.
 3. EndeavorConnect’e neden katıldın?
  Faladdin ve Binnaz uygulamaları henuz yatırım turuna çıkmamış olsa da, bizim için EndeavorConnect’te kazanılan tecrübe ve aldığımız geri bildirim çok değerliydi. Bu süreçte yatırımcı sunumu, term sheet pazarlığı, doğru ve hisli iletişim kurma veya yatırım modelleri ile ilgili adeta bir bilgi bombardımanı idi. Katılma sebebimiz, yatırım çekmek değil, yatırım sürecini öğrenmekti.
 4. Senin için en çok ne faydalı oldu?
  Bir girişimci olarak, dünyanın en büyük kurumları ile karşılıklı fikir alışverişi yapmak bile muhteşem bir deneyimdi. Aldığımız geri bildirim, bizler ve şirketlerimiz için altın değerinde öğütler içeriyordu. Bunun yanında hem yatırımcı hem diğer girişimci arkadaşlarımız ile kurmuş olduğumuz kişisel arkadaşlıklar, bana şu sözü hatırlattı: “Etrafındaki 5 kişinin ortalamasısın” 🙂
 5. Eklemek istediklerin?
  Endeavor girişimcisi olmak için çok uzun bir maratona hazırlanmış, öncelikle 2014’te Yerel Seçim Paneli’ni geçip, sonrasında 2015’te Ürdün’de “Comeback” cevabı almıştık. Fakat yılmadık, calıştık, şirketimizi ölçeklendirdik ve yine jürinin karsısına bu sefer Kasım 2018’de Atina’da çıktık. Bu sefer Endeavor rozetini ben ve ortağım Kaya beraber hak ettik. İyi ki bu sürece girmiş, iyi ki yılmamışız. Kendimize girişimcilik dünyasının en üst seviyesinde, en öğretici, en geliştirici toplantılarda, workshoplarda, eğitim kurumlarında yer bulabiliyoruz. Teşekkürler Endeavor!