Geri dön

Şirketini Ölçeklendirmeye Var Mısın?

22 Oct 2019 ETKİNLİK GİRİŞİMCİLİK GLOBAL

Endeavor Türkiye’nin etkin girişimcileri global iş dünyasının başarılı liderleri ile buluşturduğu ScaleUp Summit etkinliği, 21 Ekim Pazartesi günü Wyndham Grand İstanbul’da gerçekleşti. Oracle ana sponsorluğunda, OBSS ve Colendi iş ortaklığında, Webrazzi medya partnerliği ve Biletino partnerliğinde hayata geçirdiğimiz zirvede katılımcı olarak girişimci, girişimci şirketi çalışanları, profesyonel çalışanlar, yatırımcı ve Sivil Toplum Kuruluşu çalışanlarını hedefledik.

Zirveye, 21-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ev sahipliği yaptığımız Endeavor Uluslararası Seçim Paneli için İstanbul’da bulunan Endeavor mentörlerinden oluşan panelistler konuşmacı olarak katıldı. İstanbul Uluslararası Seçim Paneli’nde neler olduğunu okumak için tıklayın. Startup aşamasının bir sonraki adımı olan Scaleup aşamasındaki şirketleri yakından ilgilendiren ölçeklenerek büyüme, yurt dışına açılım, hukuki süreçler, müşteri kazanımı ve yatırım gibi konular ele alınan zirvenin ana teması #DareToScale yani Şirketini Ölçeklendirmeye Var Mısın? idi.

Etkinlik, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen’in açılış konuşması ve zirvenin ana sponsoru Oracle Orta Doğu, Afrika ve Türkiye İş Ortakları Lideri İlker Koçer’in sunumu ile başladı. Ardından 500 Startups İstanbul Partneri Rina Onur ve e-Bay’in Müşteri Deneyiminden sorumlu eski Başkan Yardımcısı şuanda AvidXchange’in COO’luğundan sorumlu Steve Boehm “With a Little Help From My Customers” söyleşisinde ikili farklı dikeylerde kişiselleştirilen müşteri deneyimi üzerine konuştu.

Rina Onur ve Steve Boehm

Girişimcilik ekosistemi paydaşlarına farklı perspektifler sunmayı hedefleyen zirvede, teknoloji firmaları ve yatırımcılarına danışmanlık hizmeti veren Cooley LLP’in Yöneticisi Ferish Patel, girişimcileri yakından ilgilendiren şirket satın alımın hukuki sürecine değindi.

Ferish Patel

Bir sonraki “The World is Our Oyster” başlıklı panel ise sadece Endeavor Girişimcilerine yatırım yapan bir etki yatırım fonu olan Endeavor Catalyst’in Genel Sekreteri Allen Taylor moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelistlerden Paola Bonomo Endeavor İtalya Ağı’nın en aktif mentörlerinden, peş peşe iki sene “Avrupa Teknolojisi’nde En İlham Veren Kadınlar Listesi”nde yer alan bir melek yatırımcı. Diğer panelistler ise Twiga Foods markası ile tarımsal faaliyetlere yeni bir soluk getiren başarılı iş adamı ve eski Coca-Cola Kenya CEO’su Peter Njonjo ile Brezilya’nın en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alan, pazarlama otomasyonu platformu Resultados Digitais kurucu ortağı ve CEO’su Eric Santos oldu. Farklı arka planlardan katılım sağlayan panelistler, zirve katılımcılarıyla tecrübelerini paylaştı.

Allen Taylor, Paola Bonomo, Peter Njonjo ve Eric Santos

Panelden sonra zirve, 2012 yılında yayınladığımız Teknoloji Sektörü Haritası’nın 2019 lansmanını yapmak üzere Endeavor Insight Proje Yöneticisi Lili Török’ün sunumuyla devam etti. İstatistikler ile desteklenen araştırmada geçtiğimiz yıllara göre Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin kat ettiği mesafe ve ekosistemi geliştirmek için önümüzdeki dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine yoğunlaşıldı. Sunumdan sonra gerçekleşen ‘Smells Like Entrepreneur Spirit’ başlıklı panel konukları ise Türkiye girişimcilik ekosisteminin öncüleriydi. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, Mynet’in kurucusu ve CEO’su Emre Kurttepeli, Commencis kurucu ortağı ve CEO’su Fırat İşbecer, Endeavor Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen’in moderatörlüğünde Türkiye girişimcilik ekosisteminin yıllar içindeki değişiminden bahsetti.

Aslı Kurul Türkmen, Emre Kurttepeli ve Fırat İşbecer

ScaleUp Summit, J.P. Morgan, Economist gibi şirketlerde yürüttüğü üst düzey görevlerin ardından Endeavor İspanya’nın Kurucu Genel Sekreterliğini yapan, geçtiğimiz sene Global’in Başkanlığı’na geçen Adrian Garcia Aranyos ile geçmişte General Atlantic, Visa Inc. ve Citigroup’ta üst düzey görevlerde yer alan Hans Morris’in “Stairway to Success” adlı söyleşisiyle son buldu. Söyleşide, başarıya giden adımların ve dikkate alınması gereken faktörlerin üzerinde yoğunlaşıldı.

Adrian Garcia-Aranyos ve Hans Morris

Umarız ki zirve, katılımcılarımıza yeni fikirler ve bakış açıları sunmuştur. Başta katılımcılar olmak üzere zirveyi gerçekleştirmemize olanak sağladığı için Yönetim Kurulumuza ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.